Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na R10 jedině se známkou, zadarmo už totiž není

Mladoboleslavsko /AKTUALIZOVÁNO/ - Tisícům řidičů přidělá zpoplatnění komunikaci asi pořádné problémy.

4.1.2011 23
SDÍLEJ:

Silnice R10 na Mladoboleslavsku. Foto: Deník/Pavel Svačina

Vztek a rozhořčení nyní cloumají stovkami řidičů v Mladé Boleslavi a Kosmonosích, kteří hojně využívají silnici R10.

Co vy na to? Hlasujte v anketě v pravém sloupci, případně nám váš názor napište do diskuze u článku.

Úsek této silnice mezi Bezděčínem a průmyslovou zónou v Kosmonosích je totiž od ledna zpoplatněn.

Neznamená to nic jiného, než že šoféři, kteří tuto komunikaci využívali ať už ke zkrácení cesty nebo ve snaze vyhnout se kolonám v centru města, jež jsou zvláště v době kolem střídání směn ve Škodovce opravdu „výživné“, musejí přední sklo svého vozidla „ozdobit“ dálniční známkou. Nejedná se přitom o nijak lacinou záležitost – roční přijde na 1200 korun, což je, spolu s nutností vlastnit novou lékárničku, další zátěž motoristova rozpočtu.

„Jsem v důchodu, přes tisíc korun na známku prostě nemám, tak začnu jezdit přes centrum města,“ kritizuje rozhodnutí Jiří Novotný z Mladé Boleslavi.
Je v Boleslavi i Kosmonosích se zvýší koncentrace především nákladních automobilů, je nabíledni. Příliš pák, jak tomuto nemilému faktu zabránit, však radní měst nemají.

Jedná se totiž o ministerskou vyhlášku, která podobné výjimky ruší od Otrokovic po Prahu; bylo by tudíž bláhové myslet si, že Boleslaváky Bártův nápad nepostihne. „Chápu, že výjimky jsou v zásadě špatné,“ je srozuměn s rozhodnutím ministra dopravy náměstek hejtmana pro dopravu Středočeského kraje Robin Povšík.

„Koncem listopadu jsem jednal s náměstkem ministra dopravy o prodloužení této výjimky o dva roky, tedy do doby, než bude dobudována tzv. severovýchodní tangenta, která dopravě ve městě uleví,“ dodává Povšík. Ministerstvo přesto rozhodlo, že úsek zpoplatní a město ani kraj s tím nic nenadělají. „Za kraj jsme k tomu dali jasné ostře – nesouhlasné stanovisko,“ podotkl Robin Povšík.

Naštvaní a zklamaní politici

Jako skutečnost, kterou je nutno přijmout, bere rozhodnutí Bártova úřadu i poslanec Parlamentu ČR za Mladou Boleslav Jan Smutný.

„To už bylo dané koncem minulého roku. Mě to samozřejmě mrzí, beru si tuto problematiku za svou, hodlám jednat s příslušnými náměstky ministra dopravy. Průjezdnost městem byla i předtím špatná, vždyť Boleslaví jezdí jen kvůli referenčním vozům o tisíce aut více než v jiných městech. Semafory na křižovatkách dokáží monitorovat počet projíždějících vozidel, do konce února bychom měli mít v rukou relevantní čísla, které pak při jednání se zástupci ministerstva použiji. Udělám, co budu moct,“ říká boleslavský poslanec Smutný.

Co mohou, dělají i Kosmonoští – jak ale připouští starostka Zdeňka Procházková, mnoho toho není: „Problémem je to, že většina městských komunikací, kudy projíždějí kamiony, spravuje Ředitelství silnic a dálnic. Vjezd na ně tak my jako město omezit nemůžeme. To je třeba případ Debřské ulice, kde podél školy jezdí spousty automobilů, nebo Stakorské. Snažíme se situaci alespoň částečně řešit omezením rychlosti, na počet projíždějících aut to ale vliv moc nemá,“ stýská si Procházková, jež doplňuje, že Kosmonosy „vlastní“ ulici Boleslavskou – od Šmaku k bývalému kinu Fórum.

„Policie ČR nám ale omezení vjezdu pro nákladní dopravu nedoporučila. Dopravci by pak ještě více využívali cestu kolem zámku, kudy chodí děti do školy.“

Stanovisko Ministerstva dopravy ČR se zdá být neoblomné. „Výjimky ale ještě na některých místech v republice existují, nyní situace mapujeme, a poté podáme další žádost panu ministrovi,“ nevzdává 'boj o nálepku' primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati, jehož mrzí, že ač se při loňské podzimní návštěvě Víta Bárty ve městě automobilů zdálo být prodloužení výjimky pro lidi cestující např. z Kosmonos do Hypernovy jisté, činy nakonec byly jiné.

Nyní tedy nezbývá, než čekat, jestli ministerští úředníci svůj názor na zpoplatnění úseku Kosmonosy – Bezděčín změní a motoristé zde budou opět moci jezdit zdarma a nezahlcovat již tak přeplněné město. Prozatím je však dálniční známka na skle nezbytností – jinak hrozí velký postih: přímo na silnici může policista nebo celník udělit pokutu až do pěti tisíc korun, ve správním řízení je sankce dokonce až stotisícová.

Anketa: Co říkáte na zpoplatnění R10 u Kosmonos?

Jiří Čížovský, podnikatel Mladá Boleslav

Mně osobně se to nedotkne, protože mám dálniční známku. Myslím si ale, že tímto způsobem moc peněz do státní kasy nepřibude, bylo by jich více, kdyby se kvůli korupci nepředražovaly státní zakázky.

Klára Kačanová, studentka, Mladá Boleslav

Já známku mám, znám ale spoustu lidí, kteří pracují na 13. bráně a zkracovali si tak cestu domů. Ti se teď budou muset proplétat celým městem nebo si koupit známku, kterou by jinak nepotřebovali.

Jaroslav Novotný, řidič, Mladá Boleslav

Hrůza je to z toho důvodu, že bude větší provoz přes město. Já dálniční známku mám, jezdím často do Kladna, ale ti, kteří si takhle jen zkracovali cestu, třeba škodováci, si ji budou muset koupit.

Autor: Ondřej Bukáček

R10 je plně zpoplatněná. Co vy na to?

Netrápí mě to!

31 %

Budu teď jezdit jen přes Boleslav.

60 %

Nedá se nic dělat, známku si koupím

9 %

Hlasovalo: 226

Anketa byla ukončena

4.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 23
SDÍLEJ:
David Rath.
22

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

V rámci svého podzimního turné se hudební skupina Harlej po dvou letech opět vrátila do pražské Lucerny.
53

OBRAZEM: Harlej po dvou letech vyprodal Lucernu

V době počasí babího léta řidiče zaskočily podzimní mlhy

Střední Čechy – Totální kolaps na příjezdu do metropole od Mladé Boleslavi, velké komplikace i na cestě od Nového Strašecí. To ve středeční ranní dopravní špičce zažívali řidiči mířící do Prahy od východu od západu. Na vině byly hromadné nehody na dálnicích spojené s citelným zdržením, v jejichž důsledku se jak na Praze-východ, tak na Praze-západ rychle ucpaly i další silnice, jež se motoristé snažili využívat jako objízdné trasy.

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Boleslavsko - Každý týden vám představíme čerstvé prvňáčky ze základních škol na Boleslavsku.

OBRAZEM: Maja měla Mléko ve škole

Mladá Boleslav – Česká republika patří mezi více než šest desítek zemí světa, které se přihlásily k osvětovému programu Mléko do škol. V souvislosti s projektem platným pro tento rok, uspořádala v úterý soukromá střední škola Maja v rámci této akce svůj projektový den. Do programu se zapojili všichni studenti bez rozdílu.

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Mladá Boleslav - V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy. Pro ty si Český červený kříž připravil zajímavou ukázku poskytování první pomoci. Děti si tak mohly vyzkoušet, jaké to je volat zraněnému člověku záchrannou službu, jak poskytnou první pomoc i to, jak se používá automatizovaný externí defibrilátor. Zřejmě největší atrakcí bylo pro děti malování zranění přímo na tělo. Následně si školáci v rámci jedinečné exkurze prošli i část nemocnice. Zavítali například na chirurgické oddělení, k nemocničním dobrovolníkům, nebo na dětské oddělení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení