Nejčastějším problémem, na nějž je v Podlázkách městská policie zúčastněnými občany pravidelně upozorňována, je již tradičně chybné parkování, které – u krajnice, na travnaté ploše, v zákazech vjezdu – často brání ve výjezdu ostatním vozidlům.

„Kvůli velké návštěvnosti pláže se řidiči parkujících vozidel pravidelně dopouští přestupků. V tomto ohledu bylo rekordní úterý, kde bylo na místě během odpoledne zjištěno devatenáct přestupků,“ říká ředitel městské policie Tomáš Kypta. „K osmi vozidlům se řidiči dostavili, ti byli řešeni na místě v příkazním řízení. Ostatním hlídka na vozidla umístila výzvu pro nepřítomného řidiče. Na oznámení občana pak ještě musela hlídka večer v lokalitě řešit ještě další dva případy parkování v zákazu vjezdu, jedná se tedy o jednadvacet přestupků za jeden den,“ říká Tomáš Kypta.

Parkování je ale jen zlomkem případů, jež v současných vedrech musí policisté na pláži u Jizery řešit. „Na žádost občanů musí policisté pláž během dne pravidelně kontrolovat. Stížnosti se množí. V horkém počasí se k řece stahují i bezdomovci a narkomani,“ nastiňuje. 

Vysvětluje také, že si lidé stěžují, že si bezdomovci na toaletách odkládají své věci. „Obsazují je tím, řidiči parkují, jak je napadne, opilci narušují veřejný pořádek, rozbíjejí lahve a rozdělávají si ohně, a mezi tím všude běhají psi bez vodítek,“ konstatuje Tomáš Kypta.

„Ve středu museli policisté vyrážet k dvojici mužů, která si zde navzdory suchu a zvýšenému nebezpečí požárů rozdělala oheň. Proto byli poučeni a donuceni oheň uhasit.“ Neuplynulo ale ani pár hodin a oheň zde zaplál znovu – trojice osob se zde večer rozhodla posedět u ohně pod hvězdnou oblohou. Přivolaní strážníci nicméně při panujícím suchu neměli pro takovou romantiku pochopení a rovněž donutili „táborníky“ oheň uhasit.

A i další den chodili městští policisté do Podlázek pravidelně, a s prázdnou se nikdy nevraceli – volné pobíhání psů, špatné parkování a nepořádek se, zdá se, staly v poslední době značkou této jindy příjemné lokality.

„Chtěl jsem tam vzít navečer na pláž děti, ale když jsme dorazili na místo, zrovna tam halekal nějaký bezdomovec a obtěžoval lidi okolo. Chvíli jsme to vydrželi, a potom se sebrali a šli se koupat jinam,“ stěžuje si Libor Hládek. „Parkování pominu, chápu, že je teď o koupání obří zájem, i když mám pocit, že někteří lidé, i z okolí, místo aby ušli pár kroků, raději sem zajedou autem – jasně, je vedro, ale oni by to jistě udělali i tak,“ říká otec dvou dětí. „No a jestli tu ještě někdo v suchu rozdělává ohně, to už mi opravdu chybí komentář,“ zakončuje.

„Chodím sem k Jizeře vždycky brzy ráno. To tu bývá prázdno a příjemně. I když jsem tu taky viděla vyspávat nějaké opilce a poblíž rozbité střepy, což mi bylo trochu nepříjemné. Ale druhý den bylo všechno uklizené. Jak to tu ale vypadá odpoledne, si nedovedu a asi ani nechci představovat,“ směje se Petra L. Z Mladé Boleslavi.

Pakliže horké počasí potrvá, budou se muset městští strážníci evidentně na podlázeckou pláž pracovně vracet prakticky bez přestávky.