VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na náměstí autobusy nepatří, přidejte brouzdaliště a lavičky

Mnichovo Hradiště - O podobě Masarykova náměstí přišlo do budovy Klubu diskutovat kolem sto dvaceti lidí

14.11.2015
SDÍLEJ:

OBYVATELÉ hlasovali pro návrhy na Masarykově náměstí.Foto: Lucie Růžková

Jak má vypadat Masarykovo náměstí, aby se líbilo všem? Co by bylo vhodné na něm zachovat, co zlikvidovat a co naopak přidat? Z různých úhlů na novou podobu mnichovohradišťského náměstí pohlíželo v sále Klubu kolem sto dvaceti místních. Co, člověk, to názor.

„Málokdo zná náměstí tak jako vy, kteří po něm denně chodíte. Já sice sedím na radnici, vím, který majetek máme ve správě nebo kde leží jaká síť, ale po náměstí téměř nechodím. Proto oceníme, když se k podobě náměstí vyjádříte," řekl na začátku debaty starosta Ondřej Lochman.

I když mělo město na stolech připravený plán náměstí, do něhož by diskutující ve skupinách zaznamenávali konkrétní změny, nakonec diskutovali všichni společně. Moderátorem se stal Martin Návrat z Nadace Partnerství, který se v Mnichově Hradišti dlouhodobě zabývá veřejným prostranstvím.

Návrhy do tří kapitol

Lidé mohli své návrhy postupně hlásit do tří kapitol – hodnota náměstí, problémy a aktivity, tedy jak by zde chtěli trávit čas. Jak už to bývá, nejvíce názorů lidé poslali na téma problémy – zabraly celkem tři velké listy.

Při tvorbě náměstí ale musí architekti vzít v úvahu komplexní život. Jak zde funguje veřejná doprava, parkování, či obchody.

„Určitě by zde měla zůstat zeleň. Nejen živé květiny, ale i stromy a samozřejmě také trávník. Vybetonované náměstí mi nepřijde jako dobrý nápad," zaznělo první přání. Další ale naopak chtěli odstranit stromy a keře, neboť si je zejména opilci pletou s veřejnými záchodky.
Zachované by naopak mělo zůstat parkoviště před poštou, ale další místa by klidně mohla být zrušena. To ale neodpovídá koncepci parkování, v okolí totiž není dost záchytných míst pro auta. Obyvatelé se prali i za historický ráz celého náměstí. „Jen by se radnice měla postarat o zlepšení stavu městských budov," zmínil další člověk z davu.

Obnova fasády radnice

Ondřej Lochman vysvětlil, že co se týče radnice, počítají s obnovou fasády. Předběžné náklady spolknou zhruba osm milionů. Opravy se dočká také budova Klubu. „Existuje projekt, který jsme převzali po dřívějším vedení. V první řadě bychom co nejdříve chtěli dát do pořádku střechu a plášť," slíbil starosta.

Velká debata se rozhořela také o autobusové dopravě. Podle občanů je v současné době na náměstí autobusů víc než dost. Někteří řidiči zde nabírají cestující, jiní na zastávkách zase tráví přestávku. Téma veřejné dopravy se v Mnichově Hradišti probírá delší dobu, což bylo znát i z názorů občanů. Jedni by nekompromisně autobusy odstěhovali, a to rovnou k vlakovému nádraží, kde je dost prostoru pro stání a nikomu by tam jejich přítomnost nevadila.

„Mějte rozum. Autobusem přijíždí na náměstí i řada lidí, kteří nemohou moc chodit. Jsou rádi, že si dojdou nakoupit, vyřídí si záležitosti na poště a na úřadě a zase jedou domů. Bylo by pro ně za trest, kdyby měli chodit až k vlaku. Řekněme, že by bylo vhodné, kdyby se udělala zastávka nedaleko náměstí," konstatovala jedna z obyvatelek, která i přesto souhlasila s tím, že autobusy na náměstí nepatří.

Lidé však odhalili i několik nedostatků, které by bylo potřeba vyřešit – chybějící lavičky, informační tabule pro turisty, ukazatele, mobiliář pro cyklisty či motorkáře. Obyvatelé by rovněž ocenili vodní prvek, například fontánu či brouzdaliště pro děti. „Náměstí by mělo být oázou klidu. Dříve bylo zvykem, že lidé přijeli na náměstí, obešli si obchody a pak se usadili na předzahrádkách a relaxovali," přidala mladá žena. K ní se připojil nedaleko sedící muž, podle něhož by na náměstí měla být také univerzální plocha, kde by se sportovalo a konaly by se zde i koncerty.

Ne vše realizují

Přestože lidé mohli navrhovat vlastní nápady, ne vše se podaří realizovat. Nicméně městských architekt Jakub Chuchlík se pokusí o kompromis ke všeobecné spokojenosti. „Vaše návrhy se stanou ale základem pro vypsání architektonické soutěže, kterou vyhlásíme do konce letošního roku. Předpokládáme, že výsledky bychom mohli znát během dubna a konečné návrhy náměstí pak také představíme," dodal Ondřej Lochman s tím, že první změny by náměstí mohlo zaznamenat nejdříve v roce 2017. Stavebním pracím totiž bude předcházet studie, projektová dokumentace i diskuse s památkáři či policií.

Momentálně město výsledky debaty zpracovává a vyhodnocuje a vybrané návrhy zveřejní v příštím týdnu.

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
14.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volební místnost v Hlízově.
110

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Chomutov - Mladá Boleslav
15

Piráti padli s Mladou Boleslaví na samostatné nájezdy

OBRAZEM: Parlamentní volby v Mladé Boleslavi

Mladá Boleslav - Dům kultury Mladá Boleslav byl v pátek 20. října 2017 poměrně obležen. V 15 hodin přišel s manželkou volit i šéf Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček. 

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

AKTUALIZOVÁNO

Rozhádaná středočeská koalice se dohodla, že bude jednat dál

Střední Čechy – Jednání za zavřenými dveřmi bylo delší, než se původně očekávalo – a jeho výsledkem se nestalo rázné bouchnutí do stolu, čemuž mohla nasvědčovat silná slova zaznívající na sklonku minulého týdne i ještě tento čtvrtek. Tak se vyvinula páteční schůzka představitelů krizí zachvácené koalice vládnoucí Středočeskému kraji – zástupců ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů. Účastníci se shodli, že se u jednacího stolu setkají opět za týden – příští pátek.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE: Ptali jste se Pavla Petra

Sportovní rozhlasový novinář byl hostem on-line rozhovoru v pátek od 10 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení