Nejčastějšími nově zjištěnými druhy rakoviny jsou u mužů rakovina prostaty, střeva a konečníku, plic, ledvin, močového měchýře, úst a hltanu a slinivky. U žen jde nejčastěji o rakovinu prsu, střeva a konečníku, plic, dělohy, ledvin, slinivky a vaječníku.

Co se týká posledních dostupných údajů, v okrese Mladá Boleslav bylo 287 zemřelých na zhoubné novotvary – což je 270,5 zemřelých na 100 000 obyvatel. Evropský standard úmrtí na 100 tisíc obyvatel přepočtený na věkovou strukturu okresu či kraje je ale „pouze“ 188,6 – a světový standard, stejně přepočtený, je dokonce 125,9 úmrtí.

Pro srovnání se statistikou za Středočeský kraj: na zhoubné novotvary zemřelo 3322 lidí, zemřelých na 100 tisíc obyvatel je 249,2. Evropský standard na 100 tisíc obyvatel přepočítaný na věkovou strukturu kraje je 174,8, světový standard 115,1.

Právě dokonalejší medicínské prostředky možná paradoxně stojí za narůstajícími statistikami onkologicky nemocných pacientů, tedy těch, kteří mají v těle zhoubný nádor. „Jejich počet rok co rok narůstá, loni jich na okrese Kutná Hora bylo k pětistovce. Nemusí to však nutně znamenat, že český národ je nemocnější. Faktorů, které tato čísla ve statistikách ovlivňují, je totiž více,“ uvedl ředitel kutnohorské nemocnice a zároveň vedoucí onkologického registru na okrese Zdeněk Heřmánek.

Podle něj totiž jednotlivá lékařská zařízení mají povinnost hlásit jakýkoliv onkologický nález a to od patologie až po ambulance. „Kultivovanost těchto hlášení stoupá, systém je propracovanější a je tak zachyceno mnohem více případů, které jsou pak zaznamenávány do statistik. Zhoubné nádory byly i dříve, ale mnohdy se na ně vůbec nepřišlo,“ vysvětlil Heřmánek.

Stoupá také průměrný věk obyvatel. „Čím je člověk starší, tím je větší pravděpodobnost, že se dožije svého zhoubného nádoru. Tak to prostě je. Dříve zase lidé daleko více umírali na infarkt,“ doplnil Heřmánek. Příkladem je podle něj rakovina prostaty u mužů, u níž s věkem rapidně stoupá pravděpodobnost, že se objeví. „To ale neznamená, že na ni pacient musí zemřít,“ řekl Heřmánek.