Aktuálně jich v Mladé Boleslavi chybí prý hned šestnáct. Najít nové je ovšem pořádný oříšek. Lidé, kteří se hlásí z ulice, často neprochází však povinnými psychotesty. Kriminalita přitom ve městě roste.

I strážníků městské policie v Mladé Boleslavi je málo. Aktuálně je jich padesát. Další dva pak jsou aktuální uchazeči, kteří by v tuto chvíli již měli být přijati. Podle primátora Mladé Boleslavi Raduana Nwelatiho byl však svých mužů zákona Mladá Boleslav uživila až osmašedesát.

„Proto chceme jednat s bezpečnostními agenturami o možnosti najmout si na tuto práci jejich zaměstnance. Tím by se bezpečnost v ulicích Mladé Boleslavi také výrazně zvýšila,“ nastínil primátor. Ten před nedávnem popsal, jak je v poslední době stále těžší a těžší situace ve městě kvůli vzrůstající kriminalitě, která se, podle jeho slov v roce 2018 výrazně navýšila.

Nwelatiho slova potvrzuje také ředitel městské policie v Mladé Boleslavi Tomáš Kypta. „Potřebujeme nabrat ještě šestnáct strážníků do plánovaného stavu,“ potvrdil čísla Kypta.

Nejen u městské policie je ale s počtem policistů problém. Trable má na okrese i Policie České republiky. Posily shání hned do šesti obvodních oddělení. Těmi jsou Mladá Boleslav I., Mladá Boleslav II., Bělá pod Bezdězem, Benátky nad Jizerou, Dobrovice a Mnichovo Hradiště.

Zájemce se snaží nalákat na různé benefity. A nabídka je poměrně štědrá. Nechybí ani náborový příplatek. „Náborový příspěvek ve výši 150 tisíc korun náleží všem nově přijatým policistům. Služební příjem při nástupu, včetně všech příplatků, dosahuje 24 220 korun hrubého. Po ukončení základní odborné přípravy, což je po jednom roce, služební příjem činí od 29 940 do 31 940 korun hrubého dle služebního zařazení,“ shrnula benefity pro zájemce mladoboleslavská policejní mluvčí Lucie Nováková.

Kromě státních policistů a městských strážníků v Mladé Boleslavi působí i asistenti prevence kriminality. I ti dohlížejí na pořádek v ulicích. Podle dostupných informací město plánuje navýšit jejich počet a zároveň jim zvýšit plat, aby byla tato pozice pro případné zájemce atraktivnější.