Na Mladoboleslavsku již propukla epidemie respiračních onemocnění včetně chřipky.

„Na Mladoboleslavsku je 2142 nemocných na 100 tisíc obyvatel, což je stav epidemie,“ uvedli hygienici. Oproti předchozímu týdnu tak nemocnost stoupla o více než 25 procent.

Nejvíce nemocných je mezi dětmi do pěti let, kde nemocnost ve Středočeském kraji překročila epidemiologický práh bezmála trojnásobně. Základní škola v Dolním Slivně na Mladoboleslavsku a Základní a mateřská škola Olbramovice na Benešovsku kvůli tomu byly nově uzavřeny. Už týden je uzavřena také Základní škola Litol v Lysé nad Labem na Nymbursku.

Ještě více nemocných je v sousedním mělnickém okrese. Na Mělnicku je 2544 nemocných, kde dokonce zaznamenali i takzvanou prasečí chřipku H1N1! V kraji se obecně zvyšuje počet zdravotních komplikací. Podíl chřipkových onemocnění na celkovém počtu respiračních onemocnění činí více než 12 procent.

Hygienici izolovali vedle běžných respiračních onemocnění také virus pandemické chřipky H1N1 u dvou pacientů z Mělnicka, u jednoho pak z Nymburska a Prahy-východ. Tři z nich museli být hospitalizováni.

Hygienici vyhlašují epidemii, pokud ochoří více než 2000 osob. Středočeští hygienici předpokládají, že příští týden chřipka vyvrcholí.

V kraji nejvíce trápí chřipka děti, naopak nejméně lékařskou pomoc kvůli chorobě vyhledávali lidé ve věku nad 60 let.

S přispěním ČTK