Mnichovohradiští běžkaři dostali před Vánocemi ten nejlepší možný dárek – sněžný skútr, díky kterému je možné zajistit úpravu běžeckých stop. Už řadu let si totiž běžkaři na Mnichovohradišťsku lámali hlavu, jak pro sebe v sezoně zajistit co nejlepší stopu.

Bylo jasné, že situaci by vyřešil nákup sněžného skútru, kterým by stačilo trasu pravidelně párkrát do týdne protáhnout. Hlavním iniciátorem se stal Miloslav Hojer, reprezentující mnichovohradištskou skupinu běžců, organizovanou mimo jiné v České lyžařské veteránské reprezentaci. „S blížící se zimou Milda sháněl případné sponzory a podporovatele záměru sehnat skútr pro hradišťské běžkaře,“ vysvětluje jeden z běžkařských nadšenců Václav Vopat.

Od nápadu k realizaci tohoto snu došlo díky vydatné pomoci Tomáše Rakouského, který stmelil několik lyžařských lokalit v Mnichově Hradišti, Bakově nad Jizerou a Kněžmostě, zajistil konkrétní sponzory. V polovině prosince, přesně týden před Vánocemi přivezli do Hradiště zbrusu nový skútr Tajga. Okamžitě se začala vytyčovat a proměřovat trasa, která má necelých osm kilometrů, a je nádherně členitá.

Hned další den ráno po koupi skútru usedli za jeho řídítka Milda Hojer a Václav Vopat a jali se vyzkoušet, co nový stroj dokáže.

Nejdříve vytvořili běžkařskou stopu za hradišťským zámkem, potom za benzinkou a nakonec zajeli i na Salabku, a následně do Bakova a do Kněžmosta.
Během začátku prosince se totiž podařilo zajistit příslib vedení města Mnichova Hradiště, vedení města Bakov nad Jizerou a vedení obce Kněžmosta na poskytování příspěvků při zřizování veřejných běžkařských stop – pokud to paní Zima umožní. Na vlastním zakoupení skútru se navíc sponzorsky podílely i firmy a podnikatelé z uvedených měst a jejich okolí. Běžkaři doufají, že se třeba časem přidají i další.

Ukázalo se, že nákup nového stroje nebyl marný. Díky příznivým sněhovým podmínkám, neúnavnosti běžkařských nadšenců a skútru byly běžecké stopy připraveny jak na vánoční svátky, tak i na Silvestra. „ Za zámkem se na Silvestra prohánělo dobrých osmdesát lidí. Bylo vidět, že jsou ze stezky nadšení, to byla fakt paráda,“ míní Vopat.

Mnozí uživatelé stop se přihlásili k dobrovolnému financování provozních nákladů skútru, o které byli požádáni při otevření běžkařského areálu za zámkem.