Hic posledních dnů mají vystřídat bouřky a mírné ochlazení.

Zda se meteorologové strefili, se ale teprve uvidí.

Helena Šolcová z Mladé Boleslavi v pátek už dopoledne vyrazila s dětmi na koupaliště. „Bydlíme v paneláku a jedinou variantou, jak se zchladit, je koupaliště,“ řekla s úsměvem.

Čtyři tisíce lidí

Vedro jí nevadí, po dlouhé zimě se na něj těšila, je na mateřské, tak jí nedělá problém vyrazit k vodě. Stejně to udělaly i tisíce Mladoboleslaváků.

Jen ve čtvrtek jich bylo na městském koupališti přes 2700 a dalších 300 na nočním koupání. Včera jich dorazilo mnohem více, byla tam hlava na hlavě.

„Dnes na koupaliště dorazily více než čtyři tisíce lidí,“ sdělil Boleslavskému deníku v pátek ve 20 hodin Ladislav Řípa, právník města Mladá Boleslav.

MHD? Klimatizace i lednička

Lidé pracující v těžko větratelných kancelářích bez klimatizace, řidiči autobusů, vlaků a další profese však trpí. „Jezdím ve staré karose bez klimatizace, a někdy ze mě doslova teče, ale bydlím na vesnici u Dolního Bousova, tak se večer zchladím ve vlastním bazénu,“ říká Jaroslav Beneš. Ten nemá rád, když někdo nadává na počasí. „Lidi remcají, když je zima a ošklivo, ale i když je teplo a hezky, to si nevyberete. Já jsem spokojený,“ řekl.

Podle ředitele Dopravního podniku Mladá Boleslav Marka Džuvarovského zvládají horka i řidiči v městské autobusové dopravě. „Smekám před nimi, je to těžká práce v tomto horku, ale oni to zvládají dobře, mají moji pochvalu,“ řekl Deníku Džuvarovský. Firma již při obnově vozového parku nakupuje jen autobusy s klimatizací pro řidiče.

Vedro na Boleslavsku stručně …

– Řidiči autobusů městské hromadné dopravy zvládají vedro dobře, jejich šéf je chválí. Některé nové autobusy již mají i klimatizaci.

– Pacienti Klaudiánovy nemocnice si mohou s sebou přinést větrák, donést jej mohou i příbuzní. Velká okna a absence klimatizace způsobují nepříjemná horka na pokojích.

– Více než 4 tisíce lidí vyrazily na koupaliště v Mladé Boleslavi. Další stovky lidí se šly koupat v Bělé pod Bezdězem i dalších městech.

„Je to podmínkou výběrového řízení, klimatizaci už mají i některé autobusy Iveco a Tedom,“ uvedl ředitel. Pro cestující se však klimatizace používat nemůže. „Technicky to není možné, vůz na zastávkách neustále otevírá dveře, takže by to bylo zcela neefektivní,“ vysvětlil ředitel. Prudké a náhlé ochlazení by znamenalo zdravotní riziko i pro některé cestující.

V nových autobusech Tedom mohou řidiči využít i chladničku, kam mohou vložit láhev s nápojem. Lépe tak teplo zvládají a přispívá to k bezpečnosti dopravy.

Vedro i v nemocnici

Hůř na tom jsou senioři a lidé se zdravotními obtížemi, zejména s chorobami srdce. Hůř se jim dýchá a hrozí jim nevolnosti či dokonce riziko úmrtí. Nemocnice ale naštěstí zatím není zavalena zvýšeným počtem takových případů. „Příjem pacientů s obtížemi z horka nijak nevybočuje z průměru,“ uvedla čerstvé informace z pátečního pozdního odpoledne mluvčí Klaudiánovy nemocnice Kamila Hamáčková.

Koupaliště v Mladé Boleslavi.

Právě pacienti v nemocnici se nemají zrovna nejlépe, v některých pokojích s velkými okny je totiž doslova jako ve skleníku. „Je tu horko, hrozně se potíme, je nás víc na pokoji a k tomu tu máme obrovská okna, to jsou skutečně podmínky jako někde v tropech,“ říká jedna z čerstvých maminek na porodnicko-gynekologickém oddělení.

Klaudiánova nemocnice s tím však mnoho nenadělá a ani nemůže. Obrovský objekt mnoha budov prakticky není možné osadit klimatizací, přišlo by to na mnoho milionů korun. „Pracujeme na řadě důležitých investic, například zlepšujeme komfort maminek rekonstrukcí sociálních zařízení na gynekologicko-porodnickém oddělení. Rozhodně však nebudeme nikomu bránit, když si s sebou pacient nebo někdo, kdo jej přijde navštívit, přinese například stolní větrák,“ říká Kamila Hamáčková.

Přijdou bouřky a mírné ochlazení

Podle meteorologů vystřídají vedra příští týden déšť a bouřky, ochladí se až o deset stupňů. Už o víkendu bouřky dorazí na Moravu, do jižních Čech a na Vysočinu.

Konec června bude polojasný s teplotami do 25 stupňů Celsia, začátek prázdnin přinese typické letní počasí s odpoledními bouřkami. Vyplývá to z měsíční předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Následujících 30 dní však bude teplotně nadprůměrných, srážek spadne pro toto období obvyklé množství.

Teploty šplhající až k 36 stupňům poleví trochu již dnes, pak se prudce ochladí. Celý příští týden očekávají meteorologové oblačno, déšť a bouřky, odpolední teploty se budou pohybovat mezi 18 až 24 stupni. V noci se však může ochladit na pouhých sedm stupňů.

Prázdniny budou horké

Kolem 20. června by se měla obloha vyjasnit, bouřky a déšť se nad Českem objeví až na konci měsíce. Nejvyšší denní teploty budou do 25 stupňů, postupně až 28 stupňů. Noci ale budou stále velmi chladné, mezi 15 až devíti stupni.

„Od 1. do 10. července bude typicky letní charakter počasí,“ sdělil meteorolog s tím, že slunečné počasí doplní odpolední bouřky. Za jasného dne se lidé mohou těšit na 30 stupňů, jinak bude mezi 20 a 26 stupni.