„Lidi, otevřete okna, masopust jde městem. Hurá, hurá, hurá!" ozývalo se v sobotu odpoledne v ulicích města, kterými za neobyčejného křiku a randálu procházel průvod masek s kapelou.

Masopust je radostnou oslavou života a souvisí s vítáním blížícího se jara. V křesťanském kalendáři představuje období hojnosti mezi dvěma půsty, z nichž ten druhý končí velikonočními svátky. Na vsích byl tradičně spojován se zabíjačkami, tanečními zábavami a muzikou.

V Mladé Boleslavi se organizování reje masek ujal Dům dětí a mládeže, v jehož areálu v Purkyňově ulici všechno začalo.

Po sňatku, jenž uzavřela drobná dívka převlečená za ženicha a kolohnát v bílých šatech nevěsty, si děti užily několik tradičních soutěží, například pojídání koblih na čas, vyrábění a pak už se masky a maškary začaly řadit u brány k průvodu.

V čele jela na voze taženém párem vraníků kapela vyhrávající pochodové písně a české lidovky, za ní uháněla na masopustních koních rodina ženicha a za nimi kráčel dav pestrých masek. Některé však do cíle nedošly. Tak třeba čuník během cesty skonal pod řezníkovou sekyrou. Alespoň tak bylo postaráno o občerstvení v podobě jitrnic.

Cesta průvodu vedla okolo knihovny, přes Výstaviště a kolem Střední průmyslové školy k magistrátu, kde masopust získal od úřednice svolení k nepravostem, jež k tradičnímu veselí patří. Se zastávkou a občerstvením v Divadýlku na dlani průvod za velkého rachotu pokračoval zpět k Pavilonu DDM.

Další masopust proběhne za týden například v Bělé pod Bezdězem.

Překazit svatbu se rodině ženicha nepodařilo

Když dvojice svatebčanů opustila přítmí Pavilonu DDM a vystoupila skrz slavobránu na podium, kde měl proběhnout svatební obřad, některým přihlížejícím zatrnulo.

Nevěsta ukrývající se pod bílým závojem totiž nebyla zrovna ztělesněním křehké krásy. Ba právě naopak. Dva metry výšky, váha kolem metráku a bujné zrzavé kadeře. Ženich ve vytahaném obleku vedle ní vypadal jako střízlík.

„Víte, co se říká. Manželé o sebe musí pečovat v dobrém i zlém. Pokud však, synu, půjde do tuhého, je dobře, že tě tvá žena může snadno nést na zádech,"pochválil výběr nevěsty otec ženicha v podání Petra Matouška z Divadýlka na dlani.

„A vy, vážený ženichu, berete si zde přítomnou nevěstu?" otázal se oddávající Daniel Marek. Když se mu dostalo kladné odpovědi, prohlásil pár novomanželi a předal jim symbolický klíč od města, čímž otevřel masopust.

Rodina ženicha se následně pokusila nevěstu podle tradice unést, ale to se nepodařilo. Návrh rozčtvrtit ji a odnést zvlášť se rovněž nesetkal s úspěchem.

close Mladou Boleslaví se prohnal masopust. zoom_in