Datum 8. března je již od konce první světové války tradičně spojováno s Mezinárodním dnem žen. Původně Den žen připomíná stávku newyorských švadlen, dožadujících se volebního práva. Okázalé oslavy spojené s tímto svátkem patří neodmyslitelně k předlistopadové době, spoustě lidí ovšem právě nadměrná politizace dokázala Mezinárodní den žen nadobro znechutit.

Ačkoliv se pompa hromadných oslav dávno vytratila, domnívat se, že dnešní společnost 8. březen jako slavnostní příležitost již nebere, by bylo zatím předčasné.

Jak se ukazuje, zdaleka ne všichni na tento svátek zcela zanevřeli, což se projevuje i v nadstandardní poptávce po květinách.

„Zvýšený zájem o květiny k příležitosti Dne žen jistě bude. Lidé se navíc nebojí experimentovat a kromě tradičních karafiátů kupují i narcisy, tulipány, nebo růže,“ řekl Zdeněk Koutek z Koutkova květinářství a pokračoval. „Jedinou nejistotu představuje to, že se Den žen právě kryje s obdobím prázdnin, což by mohlo vést k nižší poptávce.“ Naopak Sabina Kučková z květinářství Flamengo tyto obavy nesdílí. „Prázdniny nevadí, lidé mají v současnosti o květiny veliký zájem. Nejvíce samozřejmě vedou karafiáty,“ uvedla.

Zatímco na individuální úrovni je Den žen stále živý, na úrovni firem a úřadů není příliš velký zájem o oficiální oslavy. 

Dnes je situace poněkud odlišná. „Vedení Den žen úplně pomíjí. Že by pro nás něco chystali, to se říct nedá,“ řekla prodavačka v jednom z boleslavských obchodů s potravinami, kde pracuje mnohočetný ženský kolektiv.

„Naštěstí tu máme věrné zákazníky, kteří si na nás s kytičkou nebo něčím drobným každoročně vzpomenou.“Organizované oslavy jsou na tomto okrese spíše výjimkou. Sám boleslavský magistrát přenechává svátek na libovůli svých zaměstnankyň.

Oproti tomu například Bělá pod Bezdězem, která na pátek plánuje od 15 hodin v prostorách Základní školy v Máchově ulici společnou oslavu svátku žen. Každá příchozí tam dostane kytičku a malé občerstvení a může si zatančit k hudebnímu doprovodu Pavla Bureše. A jak se chystá na oslavu dne žen komunistická strana, během jejíž vlády se stal tento svátek téměř ikonickým?

„V první řadě slavíme Mezinárodní den žen až 16. března. O nic pompézního nepůjde, uspořádáme posezení pro zhruba stovku žen, mezi něž rozdělíme květiny a drobné dárky. Akce se koná v součinnosti boleslavské pobočky KSČM a Levicového klubu žen,“ popsala nadcházející oslavu zástupkyně Levicového klubu Alena Grospičová.

Budoucnost Dne žen je ovšem především v rukou mladší generace. Ta se však k této události možná staví poněkud vlažněji.

„Vím, že něco jako Mezinárodní den žen existuje, ale za sebe ho nijak neslavím. Pro mě je to den jako každý jiný,“ řekl Pavel K., student jedné z mladoboleslavských středních škol. Má-li Den žen budoucnost, ukáže tedy až čas.