Například v Mladé Boleslavi se podle mluvčí magistrátu města Hany Koišové již před několika dny začalo s předčišťováním chodníků a komunikací v ulicích, které budou od čtvrtka 18. března mechanicky čištěny.

„Ruční předčišťování, které provádí takzvaní počišťovači města a ručaři společnosti Compag, se soustředí především na očistu chodníků například od zimní posypové drti, která je recyklována pro další pracovní účely,“ uvedla magistrátní mluvčí.

Začíná se ve čtvrtek

Předčištěny již byly první chodníky, autobusové zastávky a také několik parkovišť. Během několika málo dnů již byly z ulic Mladé Boleslavi uklizeny dvě tuny odpadu.

Ve čtvrtek 18. března pak vypukl v Mladé Boleslavi generální úklid, který potrvá až do 26. května. To už ovšem do ulic vyrazí kromě ručařů také kropící auta, vysavače a další technika.

V podobném rozsahu generálního úklidu začalo město Mladá Boleslav jarní očisty provádět v roce 2008 a loni je se stejně vysokým efektem zopakovalo.

S tím ovšem musí počítat mladoboleslavští motoristé. Špatné stání je v tom lepším případě může stát jen pokutu v řádech stovek korun, v tom horším případě pak odtah, který vyjde podstatně dráž! O plánovaném čištění ovšem budou řidiči včas informováni prostřednictvím přenosných dopravních značek. Ty se tam objeví týden před samotným čištěním.

Začínáme

Ve čtvrtek ráno se začalo s velkým úklidem v Jaselské ulici v Mladé Boleslavi od křížení s ulicemi Ptácká a tř. Václava Klementa. Dále pak ulice Nádražní od Pražské k mostu v Čejetičkách.

Odpoledne vyrazily zametací vozy na parkoviště na Slovance za domy číslo popisné 846 - 857 a také do ulice Mjr. Frymla.

Uklízí se všude

Zbavovat městské ulice a chodníky pozimního nepořádku začali též v Benátkách nad Jizerou. Informoval o tom starosta města Jaroslav Král.

„Úklid ve městě mají na starosti Technické služy. V současné době v Benátkách probíhá strojní čištění, ale to je samozřejmě závislé na počasí. Jelikož se v zimě sypalo jemným štěrkem, jako první je na řadě jeho odstranění. Kromě čištění také probíhají drobné opravy silnic,“ uvedl benátecký starosta.

Strojní čištění ulic se nevyhnulo ani městu Kosmonosy. Tam velký jarní úklid rozdělili hned do několika dnů.

V pátek 19. března přijdou od sedmé hodiny ranní na řadu ulice: Pod Koupalištěm, Puškinova, Tesařská, Pod Oborou, Fr. Opolského, Budovatelská, Bímova, Jelínkova I, Jelínkova II, Máchova, Slunečná, Příčná, Na Svahu, Okružní, Pod Oborou, Fr. Opolského, Budovatelská.

O týden později, tedy v pátek 26. března, proběhne čištění ulic: náměstí Míru (okolo úřadu), Linhartova, Podzámecká, Tyršova, Zahradní, Pionýrů, B. Bubáků ,Vrchlického, Karla Veselého, Luční, Jižní, Květinová, Duhová. Jarní čištění ulic v Kosmonosích bude zakončeno posledním úklidem 2. dubna.

Další úklidy začnou

V Dobrovici se velký jarní úklid uskuteční ve dnech 29. – 30. března. Deníku to řekl starosta města Josef Hrobník. „Jako každý rok jsme si na tuto službu vybrali firmu Compag. Na úklid přijedou tři zametací stroje,“ poznamenal starosta.

V Dobrovici uklidí tak nejen město, ale i místní části a silnice třetí třídy. „Úklid je rozdělen na dva dny proto, abychom neblokovali provoz ve městě,“ upřesnil informaci Hrobník.

Je také možnost přistavení velkoobjemového kontejneru na bio nebo smíšený odpad. Ale to záleží na tom, zdali budou mít obyvatelé zájem.

Ani Bakov nad Jizerou nebude, co se úklidu týká, výjimkou. Podle místostarosty města Jiřího Hiekeho je především potřeba uklidit posypový materiál, který zde zůstal po zimě.

„A že tohoto posypu není málo, je vidět právě v tomto čase, kdy poslední zbytky sněhu pomalu odtávají. Z tohoto důvodu bude prováděno strojní čištění ulic, a to ve dnech 22. až 24. března, od ranních hodin do odpoledne,“ uvedl místostarosta.

Jiří Hieke také prosí všechny občany, aby neparkovali se svými auty na městských komunikacích a umožnili tak zametacím strojům, aby práci odvedly pokud možno všude a v řádné kvalitě.

Přivydělají si

Nepořádek po zimě zůstal také v Bělé pod Bezdězem. Podle starostky města Daniely Pastorkové jde jak o štěrk po posypu, tak i další drobný nepořádek. Vzhledu města nepřidávají ani psí výkaly. „Technické služby již nastoupily do ulic a postupně nepořádek uklízí,“ uvedla.

Zde navíc město zaměstnává i lidi, pobírající sociání dávky. Díky tomu, že pomáhají s úklidem, si tak mohou finančně přilepšit ke svým dávkám, a to až několika stovkami korun. „Jde zhruba o osm lidí, kteří s námi intenzivně spolupracují a my s nimi máme výborné zkušenosti,“ poznamenala Pastorková.

S úklidem města začala firma Compag minulý týden také v Mnichově Hradišti. „Původní harmonogram úklidu nám však narušily rozmary počasí. Když začalo znovu sněžit, museli jsme čištění chodníků a ulic samozřejmě přerušit,“ uvedl Pavel Král, jenž má na starosti komunální hospodářství ve městě.

Letošní čištění ulic po zimě je náročnější než předešlá léta. Může za to velké množství posypu, jenž se musel v mrazu použít na kluzké plochy. „Zatím netušíme, kolik bude letošní úklid město stát,“ dodal Král. Pokud harmonogram jarní očisty ulic opět nezmění nové přívaly sněhu, mělo by být Mnichovo Hradiště uklizeno do 12. dubna.