Schválení rozpočtů na příští rok už je na spadnutí a s ním i částky, které budou radnice vybírat za likvidaci komunálního odpadu. Obyvatelé měst na Mladoboleslavsku ale mohou být v klidu. Přestože se oslovení starostové shodují, že množství odpadu od domácností i soukromých subjektů v poslední době roste, nikde se zdražovat nechystají. Pravdou ale je, že na řadě radnic už otázka navyšování ceny za komunální odpad byla zcela vážně probírána, zatím ale ve fázi úvah.

Nejméně zaplatí lidé v Mladé Boleslavi, a to 400

korun. V Benátkách nad Jizerou obyvatelé z peněženek vyndají 420 korun, v Bělé pod Bezdězem 480 korun. Shodně po pětistovce vybírá radnice v Dobrovici, Mnichově Hradišti a Bakově nad Jizerou. V Dolním Bousově mají jiný systém. Obyvatelé platí za nádobu, a tak si mohou sami zvolit, jak velkou a drahou chtějí mít.

Likvidace komunálního odpadu ale není levnou záležitostí. Na úhradě se podílí nejen obyvatelé vybranými poplatky, ale z větší části právě města dotacemi.

Například Hana Kopalová, mluvčí mladoboleslavského magistrátu, vyčíslila, že náklady na likvidaci odpadu v loňském roce byly 37,3 milionu s tím, že poplatky od občanů činily něco přes 15 milionů. „Ve vztahu k vybraným poplatkům město doplatilo zhruba 22,2 milionu," dodala Hana Kopalová.

O zdražení poplatku uvažovali v Mnichově Hradišti. Diskuse se rozběhla už minulý rok na zastupitelstvu. Tehdy hlasovali o navýšení částky o sto korun.

Zdražení nakonec ale hlasováním neprošlo. Starosta Ondřej Lochman si je ovšem vědom toho, že náklady na likvidaci odpadů jsou každoročně vyšší, což pochopitelně zatěžuje výdajovou stránku rozpočtu. „Osobně budu ale pro příští rok prosazovat nezvyšování poplatku za odpad," konstatoval.

Ani v Bělé pod Bezdězem se do zvyšování ceny za odpad příliš nehrnuli. Přestože to byl jeden z hlavních bodů minulého zastupitelstva, oproti loňskému roku ho schválili poměrně rychle. Z dvaceti přítomných zastupitelů byl proti pouze Jan Sýkora. Petra Kuldová například bránila seniory, kteří už nyní mají spoustu výdajů. „Neuvažovali jste o tom, aby se částka za odpady důchodcům ponížila a ostatním navýšila?" navrhla do pléna. Nicméně, její otázka nebyla vyslyšena.

Od vedoucího finančního odboru Viliama Matouška se dozvěděla, že dle zákona to realizovat nejde. Nápad měl jistě dobrý úmysl, nicméně, není vůči zaměstnaným diskriminační?