Je to k vzteku! Paní Marie z Mohelnice pracuje v Mnichově Hradišti na Mladoboleslavsku a jako obvykle na jaře zdejší silnici z Mohelnice na Hradiště zaplavila velká voda.

Denně tak najezdí o pěknou řádku kilometrů více přes Březinu. Silnice druhým směrem totiž byla uzavřena.

„Přes tohle jezero se nedá projet, hrozí, že mi voda nateče do prostoru s motorem a autem už neodjedu, to nerisknu,“ říká další z obyvatel Mohelnice.

Problémy jsou také na silnici z Bakova nad Jizerou do Malé Bělé, kde rovněž voda z řeky Jizery zaplavila vozovku. Obyvatelé blízkých rodinných domů proto již nervózně přešlapují u řeky a sledují, co se bude dít. Motoristé už jsou tady ale zvyklí. „Viděl jsem, že už je u náměstí připravena značka se zákazem vjezdu, ale zatím je ten úsek otevřený, s opatrností se projet dá, je tam velká kaluž,“ říká pan Jiří, řidič bílé Fabie z Bakova nad Jizerou.

Město zřídilo stálou povodňovou službu

Postupné oteplování způsobuje tání sněhu i ve vyšších polohách, čímž dochází k plnění koryt řek a potoků. Problémy může přinést i očekávaný déšť. Zazlobit tak může na Mladoboleslavsku potok Klenice i řeka Jizera. V Mladé Boleslavi hodně pomáhá Vaňkův jez u Česany, který mohou vodohospodáři v případě potřeby „vypustit“ a zvyšovat tak průtok vody. Voda by se však mohla dostat na silnici například v Podlázkách, zatím to ale nehrozí, i když podél toku už se na řadě míst vylila na okolní louky.

„Hladina řeky Jizery i nadále stoupá. Po 14. hodině trval první povodňový stupeň (stav bdělosti), hodnoty se pomalu blíží druhému stupni. V 16.30 hodin se poprvé sešla povodňová komise. Dle předpokladů odborníků hladina řeky Jizery bude až do půlnoci nadále mírně stoupat,“ řekla Deníku mluvčí magistrátu města Mladá Boleslav Hana Koišová ve středu odpoledne.

Komise rozhodla, že od středečního večera je na magistrátu zřízena stálá povodňová služba, a to na číslech 326 715 282 a 326 715 283, kam mohou obyvatelé volat v případě problémů, souvisejících s povodněmi.  

Městská policie a případně i pracovníci Compagu jsou tak připravení v pohotovosti pomáhat lidem. „Monitorujeme hladinu řeky Jizery. Klenice má přibližně deset centimetrů nad prvním stupněm. Vše je zatím bez problémů,“ potvrdil ředitel městské policie Tomáš Kypta. Připravenost na případné další zvednutí hladiny řeky potvrzuje také firma Compag. „Povodňové pytle máme již preventivně naloženy na nákladní auta, takže v případě nutnosti jsme připraveni ihned vyjet. Někteří lidé si povodňové pytle od minula ponechali, takže jsou stále připraveni,“ doplnil Jan Rympl z firmy Compag. Rozvor části pytlů začal již kolem 18. hodiny.