Peníze až v první řadě. Jsme na začátku nového programovacího období, kdy si česká města a vesnice mohou „sáhnout" na dotace z Evropské unie a vylepšit tak omezené obecní rozpočty.

A právě tahle skutečnost byla důvodem, proč se v pondělí dopoledne na boleslavské radnici sešla téměř třicítka starostů z okolních vesnic a měst.

Pozval je bývalý náměstek primátora Mladé Boleslavi a současný poslanec Adolf Beznoska. „Já osobně sice nejsem žádný velký příznivec dotací, ale když jsme před tuto možnost postaveni a chceme se o svoji obec dobře starat, je to nutností. Navíc ani boleslavský investiční potenciál není nijak oslnivý, pohybuje se do výše 150 milionů, které město může vydat ze svého, proto je jasné, že i my si potřebujeme pro peníze takzvaně sáhnout mimo interní zdroje," popsal vlastní zkušenosti s evropskými dotacemi.

V době jeho působení na radnici se do města podařilo dostat téměř 1,2 miliardy korun, díky nimž se podařilo zrekonstruovat Staroměstské náměstí a náměstí Komenského, zrevitalizovat Štěpánku a Výstaviště a konečně také začít se stavbou bazénu.

„Když jsem přemýšlel, jak bych jako poslanec mohl být platný starostům na Boleslavsku, napadlo mě podělit se s nimi o své zkušenosti a také umožnit jim setkat se s odborníky, kteří v získávání dotací z UE umí chodit," vysvětlil Adolf Beznoska, proč vlastně setkání na radnici inicioval.

Kromě toho všem nabídl i svou osobní pomoc. „Jak jistě víte, občas je potřeba vyleštit ty správné kliky, aby člověk dosáhl kýženého cíle. A to je přesně ta věc, s níž mohu starostům z našeho regionu pomoci," dodal s trochou nadsázky.

„Je nám jasné, že v menší vesnici je situace jiná než třeba ve městě velikosti Mladé Boleslavi, často také z toho důvodu, že u většiny dotací vyžaduje Evropská unie spoluúčast na zaplacení té které akce. Je sice možné získat v některých případech až pětaosmdesát procent ceny toho, co obec zrovna potřebuje, ale i těch zbývajících patnáct procent z vlastní kasy je leckde problém," myslí si jeden ze starostů. Nicméně jedním dechem dodává, že i tak je užitečné vědět, kudy vedou cesty k penězům.

Na setkání dorazili nejen starostové menších obcí jako je Boreč, ale mezi návštěvníky byl i starosta Dolního Bousova Miroslav Boček.

„V nadcházejícím období, které začalo už v roce 2014 a potrvá do roku 2020, bude opět vypsána celá řada výzev, tedy oblastí, kde bude možné získat peníze," vysvětlila přítomným Markéta Landová ze společnosti SPS, která pomáhal se získáváním dotací i boleslavskému magistrátu.

Menší města a obce na Boleslavsku tak budou moci využít peněz z Evropské unie například pro investice v oblasti dopravy, životního prostředí, podnikání nebo vzdělávání.

K dispozici je pro českou republiku 20,5 miliardy eur, tedy zhruba o sedm miliard méně, než tomu bylo v předchozím období.

Podle odborníků je následujících šest let posledním obdobím, kdy EU uvolní pro Česko tak významné množství peněz.