Kladiva, pily, hřebíky, svěráky.

Na mladoboleslavskou Základní školu Dr. Edvarda Beneše do rozvrhu přibyl nový povinný předmět: Technické práce. Zkrátka to, co dříve narození znají pod názvem dílny.

„Zrekonstruovali jsme 
v rámci projektu Podpora technických dovedností a rozvoj tělesné zdatnosti žáků ZŠ v regionu Mladá Boleslav učebnu dílen. Ještě v květnu to tady vypadalo hrozně, drolily se nám zdi, staré stoly a židle byly pomalu k nepoužití," líčí ředitelka školy Brigita Šulcová.

Díky tomu, že se podařilo získat dotaci z Evropské unie, byla učebna zrekonstruována, částečně na ni přispělo i město Mladá Boleslav.

Dnes místnost září novotou, a starou učebnu připomínají jen desítky let staré svěráky. "Ty jsme si ponechali, protože nám bylo řečeno, že tak pěkné a kvalitní svěráky bychom jen těžko sháněli, a navíc bychom se pak pohybovali v úplně jiných částkách," vysvětluje Brigita Šulcová.

Jisté retro prý ale slibují i výrobky, které  tu budou pod rukama žáků vznikat. "Oprášili jsme staré osvědčené výkresy, které po generace skvěle sloužily, a i podle nich se naši žáci budou učit," prozradila jedna z učitelek, která bude hodiny technických prací vést.

Na škole, známé také jako hokejová, by se postuponě rádi zaměřili na výuku technických a praktických předmětů. Proto mají od letošního roku všichni žáci druhého stupně – děvčata i chlapci – povinně jednou za čtrnáct dní dvě hodiny technických prací. 

Učebna byla slavnostně otevřena ve čtvrtek dopoledne, a první žáci už se zde pod dohledem učitelek pokoušejí osvojit si práci s nářadím.

Slavnostního otevření se zúčastnil i náměstek primátora Dan Marek, který neváhal i prakticky otestovat jeden ze svěráků. "Jsem rád, že se tahle tradice na školy zase vrací. Zlaté české ručičky byly pojmem i v zahraničí, tak doufám, že to zase bude platit, možná i díky tomu, že děti získají základ už během povinné školní docházky," řekl.