Varroáza, zákeřná nemoc včel, se nevyhnula ani včelařům z okolí Benátek nad Jizerou. Řada včelařů kvůli parazitům, kteří napadají včelí plod i dospělé jedince, přišla dokonce o velkou část svého chovu. Na Benátecku uhynulo přibližně čtyřicet procent z celkového chovu.

„Situace není dobrá, ale v republice jsou i místa, kde uhynulo na osmdesát procent včel,“ uvedl Bohumil Urban, předseda základní organizace včelařů v Benátkách nad Jizerou.

Proti varroáze musí včelaři bojovat léčením. „Do úlu se například dají desky, které jsou namočeny kyselinou mravenčí. Léčba se však může zahájit až po vytočení medu a náklady jsou celkem vysoké,“ řekl Urban.

Jeden proces léčby stojí přes čtyři tisíce korun. Podle Bohumila Urbana se pak musí od října do prosince zopakovat čtyřikrát.

V případě úhynu včel se musí počítat i s nedostatkem ovoce a medu, což potvrzuje i předseda Základní organizace včelařů v Benátkách nad Jizerou.
„S každým rokem se počty včelstev snižují. Například v devadesátých letech jsme měli na šest stovek včelstev. Dnes jich je na dvě stovky. To se samozřejmě musí projevit i na nedostatečném opylování, a tedy i úrodě ovoce. Nejen v Benátkách, ale i v celé České republice se ceny medu zvedají,“ vyjádřil se Bohumil Urban. Včelaři z Benátecka v současné době drží cenu na osmdesáti korunách za kilo medu.

Lidé se obávají, že varroáza bude mít velký vliv i na výnosy medu. „O varroáze jsem slyšela od známých. Jsou to včelaři a my si k nim jezdíme už několik let pro med. Zatím jim včely nemoc nenapadla, ale bojím se toho, že cena medu půjde nahoru. Už teď se sklenice prodává kolem sta korun u včelařů, a to nemluvím o cenách v obchodech,“ obává se nárůstu cen Kateřina Chladilová.