„Nejvíce střetů se spárkatou zvěří je na úkor srnčí zvěře. Od listopadu do března žije srnčí zvěř v tlupách. Přes silnici proto přechází hned několik kusů za sebou,“ uvedl Jiří Šilha z Českomoravské myslivecké jednoty.
Řidiči by proto měli být opatrní i v případě, kdy vidí, jak zvěř pomalu ze silnice odchází. „Rozhodně je třeba počítat s tím, že se může objevit i další,“ poznamenal Jiří Šilha. Nejlepší je tedy podle myslivců snížit rychlost vozidla, popřípadě úplně zastavit.
Zvěř často hledá kolem frekventovaných silnic potravu. Může za to intenzivní zemědělská činnost. Příkopy jsou totiž často jedním z mála přirozených zdrojů potravy. Zvěř také hojně využívá silnice k migraci. „Tomu se ale bohužel nedá žádným způsobem zabránit,“ poznamenal Šilha.
Jednou z možností, jak řidiče na možné riziko upozornit, jsou instalace dopravních značek – Pozor zvěř! Ty jsou k vidění často v blízkosti lesních porostů. Ne vždy jim ale řidiči věnují dostatečnou pozornost.
V měsících dubnu až září se srnčí zvěř pohybuje víceméně individuálně s intenzivnější migrací brzy ráno a večer. „Nejdůležitějším preventivním opatřením je opatrnost při jízdě, zvláště v lesních úsecích a na rozhraní pole – les,“ řekl Jiří Šilha z Českomoravské myslivecké jednoty. Řidiči by také měli při spatření zvěře ztlumit dálková světla. V opačném případě dojde k oslnění zvěře, čímž ztratí orientaci.
Střet vozidla se zvěří nemusí skončit jen zraněním nebo usmrcením zvířete. V některých případech dochází i ke zranění posádky vozidla. „K těžkým zraněním může dojít například při střetu s kancem,“ uvedla Nina Šeblová z tiskového oddělení Záchranné služby Středočeského kraje.
