Není divu, z čerta, který s sebou vláčel pytel, šel doopravdy strach. Stačilo, že se prošel kolem dětí, a už se jim leskly oči slzami.

„Byly jste hodné? Jestli ne, já si vás odnesu do pekla. A já vím, že jste zlobily," burácel čert na celou klubovnu. Situaci, kterou zněly dětské vzlyky, nezachránil ani Mikuláš, který otevřel knihu hříchů a četl z ní, čeho se děti během roku dopustily.

Jednou z prvních, která se s čertem potkala tváří v tvář, byla Zuzanka. „Já už budu vážně hodná," slibovala čertovi, který už otevíral pytel a chtěl ji do něj strčit. Naštěstí ale uměla hezkou písničku, která čerta obměkčila. A protože byla statečná, odnesla si i balíček plný sladkostí.

Po ní šel na řadu František. Za několik let z něj sice vyroste chlap, jak se patří, ale teď měl z čerta respekt. „Ty že budeš hodný? To jsi sliboval i minulý rok a jak je vidět, nepolepšil ses. Kolik ti mám dát času?," hudroval čert, který dětem řekl, že po světě dupe už 260 let a celou dobu sbírá neposlušné ratolesti.

Odnesu si tě do pekla

„Tebe si ale odnesu. Někoho si odnést přece musím," láteřil na celé kolo, až ho musela Jiřina Horejšová, jednatelka bakovských dobrovolných hasičů, mírnit. „Když ho podrbete za ušima, ukáže se, že je ve skutečnosti hodný," snažila se přesvědčit děti. Marně.

„Á, stará známá firma, Dominik, nechce se učit, neuklízí. Proto půjde do pekla," vyhrožoval čert Dominikovi. Ten ale ukázal, že se čerta nebojí. „Do pekla si mě odnes, ale jedině na zádech." A jak řekl, tak se také stalo. Jenže Dominik nezlobil asi tolik, aby si ho v pekle opravdu nechali. Za několik minut ho čert vrátil se slovy: „Pamatuj, že na tebe myslím a jakmile něco uslyším, přijdu si pro tebe. Adresu školy moc dobře znám," ubezpečil ho čert.

Mikulášskou nadílku drží bakovští hasiči už přibližně dvacet let. „Teprve před pěti lety jsme si koupili současné kostýmy. Do té doby jsme je vždy řešili individuálně. Pamatuji si, že prvního anděla dělala kdysi moje dcera a tehdy jsem jí půjčila své svatební šaty. Čert měl zase převrácené zimní kalhoty, které měly uvnitř kožešinu," vysvětlila Jiřina Horejšová s tím, že akce se těší velkému zájmu.

Davy na Staroměstském náměstí

Ani v Mladé Boleslavi nebyli lidé ochuzeni o přítomnost Mikuláše a jeho družiny. Čerti se ulicemi města na čtyřkolkách proháněli už od odpoledne a dětem, které potkali, rozdávali bonbóny. Krátce po setmění se ale hlavní program soustředil na Staroměstské náměstí. Na pódiu bavil návštěvníky čertík Fíla s pomocníkem dráčkem Arturem. Po jejich vystoupení už ale mezi děti přijeli na čtyřkolkách čerti, kteří otevírali cestu Mikulášovi a andělům v kočáře. Ani letos nechybělo adrenalinové slaňování andělů z věže budovy staré radnice a otevření pekla. Na závěr návštěvníkům zazpíval Dětský pěvecký sbor Dalovické Sluníčko.