Náročná práce se již blíží ke svému cíli. Muzeum skýtající bohatou expozici bude slavnostně otevřeno na začátku října.

S myšlenkou vybudovat muzeum zaměřené na historii české vojenské jednotky, která byla nasazena v první bojové operací Armády ČR od konce II. světové války, přišli členové Klubu vojenské historie 8280 při1. PTSTáborník Mladá Boleslav již v roce 2007.

„Ze zdravotních důvodů jsem nebyl přijat na vojnu. S kamarády jsme potom založili airsoftovou jednotku, která začala napodobovat speciální síly. Podle toho jsme si nakupovali originální výstroje. Časem jsme shromáždili dost věcí, a tak padl návrh vybudovat muzeum," popisuje okolnosti vzniku muzea Tomáš Mišlan, jeho hlavní tvůrce.

V říjnu 2009 se klubu podařilo získat od města starý podzemní kryt v parku na Komenského náměstí. Objekt v nevyhovujícím stavu začal být svépomocí opravován. Prostory bylo třeba odizolovat, stavebně upravit, natáhnout nové elektrické vedení, vymalovat.

Stavbu zpomalilo promrzání vodovodního potrubí v zimním období. Voda z prasklých trubek opakovaně poničila již hotovou práci.

V současné době má již kryt definitivní podobu. Jeho součástí jsou dva nadzemní vstupní objekty, tři tubusové chodby o délce 10-12 metrů, v nichž jsou instalovány vitríny s exponáty, místnost se zázemím, strojovna a sociální zařízení.

Muzeum se mělo původně věnovat pouze historii 601. skupiny speciálních sil generála Moravce z Prostějova, jednotce nasazené např. v Kuvajtu, Jugoslávii, Afghánistánu nebo Iráku.

„Časem jsme dospěli k tomu, že novodobých exponátů budeme mít málo. Proto jsem se začal věnovat také historii. Muzeum tak nabídne průřez historií českého výsadkového vojska od roku 1945 do současnosti," komentuje koncepci muzea Mišlan.

V expozici se mohou návštěvníci těšit na sbírku nožů, odznaky, nášivky, padáky, informace o misích nebo osobní předměty vojáků dovezené ze zahraničí. Jejím těžištěm je kolekce vojenských uniforem.

„V Prostějově, kde jednotka sídlí, mají síň tradic, což je takové muzeum v malém. Do kasáren se ale člověk jen tak nedostane. Jednotka podléhá utajení. Proto si myslím, že naše muzeum nabídne netradiční podívanou," doplňuje Mišlan.

Otevírací doba muzea bude každoročně od března do konce října. Otevřeno by mělo ve státní svátky a během akcí, které pořádá město. Mimo tyto události se zájemci budou dopředu objednávat telefonicky nebo přes webový formulář. Provázet je bude Tomáš Mišlan.

Muzeum vzniká ve spolupráci s prostějovskou  jednotkou a za finanční podpory středočeského kraje a soukromých osob. Záštitu nad otevřením muzea převzal ředitel vojenského zpravodajství a její bývalý velitel, generálporučík Ing. Ondrej Páleník, který se zúčastní slavnostního otevření. Dorazit by měli zástupci jednotky a další představitelé armády.

Slavnostní otevření proběhne v pátek 5. října v 10.00 hodin. Program na Komenského náměstí by měl trvat celý den.

Autor: Martin Weiss