Zajímá vás starověká archeologie Egypta? Pak držte palce Luďku Benešovi, řediteli Muzea Mladoboleslavska , který se tuto unikátní expozici snaží získat do hradních prostor.

Už začali s přípravami. Pokud vše půjde podle plánu, mohli by si místní návštěvníci jedinečné exponáty prohlédnout už během příštího či přespříštího roku.

„Výstava původně pochází ze soukromé sbírky arcivévody Josefa Ferdinanda Toskánského. Později ji získalo Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze," vysvětlil Luděk Beneš.

Jestli se tento krok povede, bude to kromě uměleckého zážitku stát také velké množství finančních prostředků. Jak ředitel Muzea Mladoboleslavska poznamenal, pro exponáty musí pořídit například speciální vitríny či kvalitní zabezpečení.

Přesto, že je to pochopitelně běh na dlouhou trať, věří, že archeologicky založeným návštěvníkům bude moci z prostředkovat jedinečný zážitek, který zájemcům ukáže detaily starověkých egyptských časů.

Mumie faraonů

„Návštěvníci se mohou těšit například na zachovalé mumie některých egyptských faraonů, uvidí i malované dřevěné tubusy, v nichž byly mumie uložené či hodnotné předměty vyrobené z drahých kovů," láká Luděk Beneš na expozici, kterou mohou lidé až do konce letošního května obdivovat v kolínském muzeu.

Josef Ferdinand Toskánský navštívil Egypt v roce 1903. Na svých cestách po zemi na Nilu se seznámil s rakousko-uherským konzulem Vetterem, jenž mu měl darovat svou několik let formovanou sbírku starožitností zahrnující bezmála čtyři stovky unikátních předmětů.

Ve sbírce se mimo jiné našly objevy učiněné v Egyptě ve druhé polovině 19. století, včetně Královské skrýše v Dér el-Bahrí, dále stopy pohřbů Moncuových kněží v Hatšepsutině chrámu. Návštěvníci si všimnou také Navillových výkopů v Bubastidě a významného objevu celé nekropole v Achmímu.

Expozice představuje takřka ucelené dějiny starověké Núbie. Návštěvníci si tak mohou vytvořit obrázek o tom, jak se vývoj v této oblasti pohyboval v podstatě od konce pravěku až po rané křesťanství. Pomůže jim řada exkluzivních předmětů, které vůbec poprvé opustily území Súdánu a prezentují se v Evropě, potažmo na různých místech České republiky.