Podle předsedy Včelařského spolku pro Mladou Boleslav a okolí Leoše Dvorského je na vině hned několik faktorů. V první řadě klesající odbornost českých včelařů: „Našim dědům a pradědům nesaháme ani po kotníky. To byli páni včelaři. My se dnes snažíme chovat včely tak, aby nám přinášely co nejvíc medu, ale zapomínáme se na věc dívat komplexně prioritou číslo jedna by měla být odolnost vůči nemocem a schopnost přežít."

Právě skutečnost, že velká část včelařů přistupuje ke včelám jako k výrobnímu prostředku, na němž se snaží maximálně vydělat, způsobila letošní špatnou situaci.

Nedostatek zásob v úlech, odkud včelaři mnohdy vzali veškerý med, vedl ke stresu a špatné obraně včel vůči nemocem.

V boji za poučenější včelaření tak Dvorský vyzval včelařské důvěrníky, kteří zodpovídají za jednotlivé obce, aby si, pokud tomu tak v jejich případě není, podle dřívější zvyklosti osvojili zásady chovu matek a kvalitními matkami zásobili své kolegy. Platí totiž jaká matka, takové včely.

Bývalý jednatel spolku a čejetický důvěrník Ladislav Poušek včelaře informoval o aktuální zdravotní situaci. Přestože na Mladoboleslavsku činily ztráty včel za celou zimu zhruba 12 procent, tedy číslo potěšitelné, výsledky zimní měli nedopadly vůbec dobře.

Měl, tedy odpad, který se po zimním léčení nahromadí na dně úlu, odevzdávají všichni včelaři povinně do laboratoře. Ta z počtu roztočů, které měl obsahuje, vyhodnotí, zda bylo léčení provedeno správně. Ukázalo se, že celých čtyřicet procent včelstev bude nutné na jaře přeléčit. Proto krajská veterinární správa rozhodla o vyhlášení mimořádného veterinárního opatření a léčení proběhne v následujících týdnech plošně. „Na okrese dopadl nejlépe Žďár a Skalsko," informoval Poušek.

Sobotní setkání však nebylo jen o nepříjemných skutečnostech. I o přestávce to v sále hučelo jako v úle a přátelé, jak se včelaři oslovují, natěšení na jaro, si vyměňovali zkušenosti a sdělovali si navzájem, na co se v začínající sezóně chystají.

Také došlo na volbu staronového předsednictva a výboru. Včelaři rovněž dekorovali deset jubilantů mimo jiné dlouholetého jednatele Ladislava Pouška, současného jednatele Jiřího Volfa nebo místopředsedu Jiřího Šturmu. Kromě pamětního listu pánové dostali také lahodnou Dědečkovu medovinu.

Na Boleslavsku je zhruba 1 220 včelařů a největší členskou základnu má základní organizace Mnichovo Hradiště, Mladá Boleslav se 120 členy se drží v těsném závěsu. Celkem je tu kolem 5 500 včelstev. Ta se s letošní zimou popasovala dobře a nyní už mlsně krouží kolem vrbiček a čekají na první jarní květy.

Místopředseda, jednatel a předseda Včelařského spolku pro Mladou Boleslav a okolí.

Místopředseda, jednatel a předseda Včelařského spolku pro Mladou Boleslav a okolí. Foto: Deník/M. Weiss