"Konstrukce stávajícího mostu jsou v nevyhovujícím stavu, na mostě je v důsledku toho snížená zatížitelnost," cituje vyjádření Krajské správy a údržby silnic mluvčí Středočeského kraje Nicol Lenertová. Žádné nebezpečí prozatím ze současného stavu mostu neplyne, ale vyhlídky do budoucna nejsou příliš lákavé.

Situaci probrali zástupci Ředitelství silnic a dálnic se zastupitelstvem města Kosmonos na květnové schůzce. "Ve hře bylo více variant, jak s mostem naložit. V závěru jednání nakonec zvítězila jako skutečně dlouhodobě nejudržitelnější varianta demolice a zbudování mostu nového, s navrhovaným termínem počátečních prací na jaře, v příští stavební sezóně," uvedl Michal Šimon z kosmonoského Stavebního odboru. Práce by poté měly zabrat celý rok.

Termínem realizace by měl být podle Krajské správy a údržby silnic rok 2019. „Vše se bude ale odvíjet od možnosti udělení dotace,“, upozornila na dosud nejasné datum skutečného počátku a konce prací krajská mluvčí Nicol Lenertová.

Celková cena prací se v tuto chvíli odhaduje na 24 milionů korun. „Jedná se ovšem skutečně jen o odhad, který je učiněn ve stupni dokumentace pro územní rozhodnutí,“ dodala krajská mluvčí.

Požár, vzniklý pravděpodobně jiskrami odlétnutými od brzdy vlaku, zachvátil úsek trati mezi Bakovem nad Jizerou a Bělou pod Bezdězem.
Na Boleslavsku hořelo okolo trati. Požár způsobila jiskra od vlaku

Záměr zbudovat nový most se citelně dotkne jak obyvatel Horních Stakor, tak těch, kteří přes most pravidelně jezdí. Tato pro ně důležitá komunikace a nejrychlejší způsob dopravy do Kosmonos a Mladé Boleslavi jim bude rázem na dlouhou dobu nepřístupná.

A objízdné trasy mají svá nepřehlédnutelná negativa. „Vhodná objízdná trasa by pro obyvatele Horních Stakor během trvání prací vedla přes Bakov nad Jizerou a dále na Kosmonosy. Silnice je tam ovšem v úseku pod statkem Studénka ve velmi špatném stavu, podotkl Michal Šimon.

Město vzneslo k silničářům podnět k řádnému zajištění této objízdné trasy. „Dne 16. srpna se uskuteční další schůzka se zástupci Krajské správy a údržby silnic a Ředitelství silnic a dálnic, z níž následně vyplyne další postup,“ přiblížil Šimon.

Starosta Bakova nad Jizerou Radim Šimáně je toho názoru, že v tuto chvíli není tamní komunikace na takovou zátěž připravena. „O značné pravděpodobnosti toho, že objížďka povede přes Bakov, se mluví dlouho, hovořil jsem o tom se starostou Kosmonos. Zatím to s námi v Bakově ale ještě nikdo neprojednával. V každém případě by ale podle mě muselo dojít k úpravě vozovky pod Studénkou,“ shrnul Radim Šimáně. Stav silnice je podle něj nevyhovující. Je tam nebezpečný horizont, řada děr, boulí a výmolů. Navýšení dopravy bez patřičné přípravy by mělo velmi negativní následky. „Také vyústění silnice v zatáčce na Trenčíně je poměrně nebezpečné a nárůst již tak husté dopravy pak případné riziko ještě zhorší,“ upozornil starosta Bakova.

Solecký kostel ušel od revoluce dlouhou cestu k obnově
Solecký kostel se zvolna lepší, na obnovu ale čekají další

Někteří obyvatelé Horních Stakor by pak mohli k cestě do Mladé Boleslavi volit ještě cestu druhou, která se v obci Plazy napojuje na silnici I/16. Daný úsek je ovšem v době dopravní špičky notoricky znám svou špatnou průjezdností. „V současném stavu jsou z mého laického hlediska objízdné trasy nevyhovující. Kvalita silnice na Bakov je tak na úrovni polní cesty. Když se na ní ještě zvýší provoz, bude téměř nemožné projet po ní bez újmy na autě,“ popsala oslovená obyvatelka Horních Stakor. Cesta přes Plazy – obzvláště v době ranní špičky – podle ní taky nepřipadá vůbec v úvahu. „Již teď to tam někteří cestou do Boleslavi ráno raději objíždějí právě přes Stakory,“ doplnila žena, která by prý ráda viděla alespoň částečné zprůjezdnění mostu v době prací, jeden volný pruh přes semafory. Ne však naprosté uzavření.

Další oslovený řidič, který přes most často projíždí, zase poukázal na jiný problém. „Jak by v takovém případě byla řešena autobusová doprava? Třeba děti do stakorské školy dojíždí autobusem, a představa každodenního dlouhého objíždění určitě není zrovna ideální. Nejsem statik, takže nevím, jak na tom most skutečně je. I já bych ale radši viděl nějakou ,měkčí' variantu. Nicméně chápu, pokud je to skutečně nezbytné. Ale stejně se všechno může ještě změnit, uvidíme,“ řekl

Podrobnější odpovědi na otázky, jak to s mostem a objížďkou bude dál, přinese tedy snad další jednání, plánované na zmíněného 16. srpna.

Ilustrační foto.
Autobusy i vlaky čeká hotová jízdenková revoluce