A hlavně, a o to tu jde, je Monika neklamným důkazem toho, že jablko v tomto případě opravdu nespadlo daleko od stromu. Takhle muzikantskou rodinu aby člověk pohledal. Její maminka zpívala 25 let, tatínek hraje na kontrabas, sestra Mirka je absolventkou pražské konzervatoře a v současné době pracuje na základní umělecké škole jako klavírní pedagog a korepetor.

Pozadu nezůstal ani zatím nejmladší muzikant rodiny, Moničin synovec Václav. Je mu šestnáct let a studuje na pražské konzervatoři hru na kontrabas. Moniku znám už dlouho, to když se v Mladé Boleslavi zakládala boleslavská rádia Delta a Jizera a my se tam poprvé potkaly…

Byla tvoje volba jasná, začít zpívat? Ne vždy se děti svých rodičů vydají stejnou cestou.
Zpívala jsem prakticky od mala, v máminých šatech a botách, se švihadlem v ruce místo mikrofonu. Skoro pořád a moc ráda jsem si prostě hrála na zpěvačku.

Na jakou příhodu, zážitek nejraději, ze svého dětství, vzpomínáš?
Nejraději? To tak úplně nevím, ale vzpomínám si jak jsem předzpívávala ostatním dětem ve školce státní hymnu, protože ji nikdo jiný neznal. Nebo když jsem si doma, v autě, prostě kdekoliv zpívala, tak mě táta prosil, ať už chvíli mlčím.

Jak moc stíháš? Rodina, tvoje práce a zpěv?
Někdy je to trochu hektické, hlavně když do předem naplánovaných aktivit onemocní některé z dětí a podobně. Naštěstí mám úžasnou maminku, která kdykoliv pomůže. Jsem jí moc vděčná.

Jak moc řešíš oblečení na jednotlivá vystoupení? Myslím tedy, přikládáš váhu tomu, kde zpíváš? Nebo máš svůj styl a ten razíš všude?
Samozřejmě, že oblečení řeším s ohledem na to, kde zrovna zpívám, ale v zásadě jsem „kalhotový" typ. Šaty jen výjimečně. Taky přikládám váhu tomu, jakou mám zrovna váhu.

Jaký koncert by sis nenechala nikdy ujít?
Těžká otázka. Už asi od svých šestnácti let poslouchám Bon Jovi. Plakáty jsem měla úplně všude. Přesto, když byli, myslím, že v roce 1992 v Praze, tak jsem si je ujít nechala. Minulý rok v červnu jsem už ale šanci vidět je nepromarnila. Byl to vážně skvělý koncert. Stejně tak bych jistě šla na Def Leppard, přestože jsem je už viděla před lety. A podobných kapel by bylo ještě víc.

Jak dobíjíš baterky?
Různě, podle nálady. Rozhodně ale tady nechci tvrdit jak aktivně odpočívám. Třeba, že jezdím padesát kilometrů na kole a podobně. Na kole se ráda projedu, někdy si i zacvičím, ale nijak to nepřeháním. Opravdu mě dobije procházka na sluníčku, pěkný film, čas strávený v klidu s rodinou a taky ráda spím.

Slyším na tvůj zpěv samou chválu. Zpěvem se živit nechceš?
Nikdy jsem si nemyslela, že bych byla tak dobrá. Mě to úplně stačí tak, jak to je. Hlavně aby to tak ještě nějaký ten rok vydrželo. 

Kapelník Jiří Melichar: Monika je úžasná zpěvačka, jednoznačně patří na velká pódia

Zkušebna Domu kultury v Mladé Boleslavi je útočištěm mnoha kapel. Právě tady zkouší i Original Swing Band, ve kterém Monika zpívá. Kapelník Bandu Jiří Melichar zná Moniku čtrnáct let. „Moniku znám od roku dva tisíce, když k nám přišla. Sháněli jsme tehdy zpěvačku a její tatínek, který hraje v kapele na kontrabas říkal, že se Moniky zeptá. Když přišla a zazpívala, sedli jsme si všichni na zadek. Monika je vážně vynikající zpěvačka. Kdyby byla někde v Praze, tak by byla na sto procent slavná," řekl o Monice, téměř jedním dechem a zcela přesvědčeně, kapelník Bandu Jiří Melichar.

Monika působila nějaký čas i v zahraničí. Nejraději je ale tam, kde je doma. I když její největší pěvecké vzory působí za hranicí Česka. „Monika začínala klasickým swingem, čerpala z repertoáru Elly Fitzeraldové nebo další vynikající zpěvačky Billie Holiadové. Nejúžasnější je, že vybereme skladbu, kterou zařadíme do našeho repertoáru a je úplně jedno jakou a Monika to odzpívá jako originál. Prostě třeba jako Ella," prozradil na Moniku s úsměvem kapelník.

Je nasnadě a kapelník Melichar mi mou domněnku potvrdil, že s Monikou je radost zkoušet, vystupovat i spolupracovat. Naučí se prý všechno a dokonale. Její doménou ale není zdaleka „jen" swing, ale klidně se z ní dokáže stát dračice a z jejích úst se bude linout rock and roll. Pro swing má ale cit. „To se nedá naučit, to musí v tom člověku být. Monika to má dědičné. Mirka (jejího tatínka) chtěli tehdy k Bromovi, byl už od mládí vynikající basista. Taky to cítí, stejně jako Monika," dodal kapelník.

Monika nepůsobí jen na Mladoboleslavsku. Ale doma je doma a tak mě zajímalo, kdy budeme Moniku moci vidět v nejbližší době v Mladé Boleslavi. „Čtvrtého března hrajeme v Domě kultury v našem profilovém koncertu Swing, swing, swing, kam si nezveme žádné hosty. Je to čistě naše akce.  A dvacátého sedmého března nás čeká Jazzové jaro. Tam budou moci návštěvníci vidět i další kapely, které si zveme," pozval závěrem Melichar.

Orchestr Original Swing Band

Zdeněk Pelc – trumpet
Pavel Jansa – trumpet
Jiří Melichar – trombone, band leader
Josef Žemlička – tenor sax, clarinet
Petr Vybíral – alt sax, clarinet
Rostislav Sliwka – sopran/tenor sax, clarinet, vocal
Michal Nekola – piano
Miroslav Kargl – contrabass
Milan Klipec – guitar, vocal
Pavel Homolka – drums
Monika Karglová – vocal

Střípky…

Maminka Karglová je velkou pomocnicí

Moničina maminka zpívala dvacet pět let s kapelou Experiment, Kontakt, nebo Magion. Monika o ni říká, že je hrozně hodná a její jakékoli pomoci si velmi váží.

Tatínek hrál ve filmu s Rodenem

Tatínek Moniky je jednak vynikající muzikant, ale zahrál si i ve filmu Lidice, který se natáčel v Mladé Boleslavi. Hrál spoluvězně Hlavního představitele Karla Rodena. Celá rodina se pak šla na něj do kina podívat. Zabrali prý skoro dvě řady kina a při vypjaté scéně, když Rodenovi oznámili, že Lidice lehly popelem, prošel na plátně Moničin tatínek a přitloukl ceduli. „Začali jsme se smát a nikdo nechápal proč. Lidi se po nás otáčeli, ale nám to v tu chvíli bylo jedno," okomentovala Monika.

Monika a několik jejích Otíků

Monika se stala několikrát nejoblíbenější zpěvačkou Boleslavska a to v anketě čtenářů, kterou pravidelně vyhlašuje Boleslavský deník. Po vyhlášení už mockrát říkala, ať už vyhrává někdo další a mladší. Čtenáři na to ale rozhodně neslyší. Mají Moniku totiž hodně rádi! A jak to bude s Otíky letos? To se dozvíme už na podzim…