Když starostka Jitka Tošovská a místostarosta Lukáš Voleman seznamovali zastupitele s průběhem prací na rekonstruovaném domě č. 25 na Masarykově náměstí, opět se diskuse neobešla bez kritiky a značných připomínek.

V prvním nadzemním podlaží historické budovy by měly vzniknout čtyři úplně nové byty. Jenže zastupitelům se nelíbí jejich velikost, dispozice a koneckonců ani cena. Původně se totiž nájemníci měli stěhovat do třípokojových bytů. Projekt byl ale přepracován na byty o dvou pokojích. Podle Lukáše Volemana je v Bělé až trojnásobná poptávka po menších bytech.

Rozhodnutí modernizovat tento dům nevzešlo od nedávno zvoleného vedení města, nýbrž od jeho předchůdců, kdy město ještě řídil starosta a současný zastupitel za ČSSD Milan Lomoz. „Minulý rok jsme s architektem řešili uspořádání bytů. Komora byla nakreslená na chodbě a chodeb tam bylo zbytečně moc," připomněl v diskusi Milan Lomoz.

PRO RODINY JSOU MALÉ

Jenže Jaroslav Verner byl jiného názoru. „Řekl jste, že tam bodou čtyři byty a přes to nejede vlak. Architekt města pracoval na základě vašeho nekompromisního požadavku vytvořit čtyři malé neekonomické byty. Nedáte mladé rodině s dětmi šanci, aby tam mohla bydlet," zdůraznil Jaroslav Verner, který už v lednu kritizoval, že místo tří bytů zde vzniknout čtyři malometrážní byty. „Už to mohlo být ale hotové, mohlo se z toho vybírat nájemné a mohli tam bydlet lidé," řekl tehdy mimo jiné.

Podle Rudolfa Kouby, radního za KSČM, město po prohlídce nejdříve uvažovalo o stavbě tří bytů, protože realizace byla finančně nejvýhodnější. „Nové vedení pak řeklo, že se bude projektovat i druhé patro. Realizace teď ale vychází dráž než původní," dodal Rudolf Kouba.

Padl dokonce i názor rekonstrukci zastavit. To ale starostka kategoricky odmítla, protože stavba už je zahájená. Souhlasil s ní i zastupitel Miloš Jirdásek z ANO 2011. „Podle původního projektu by jeden byt stál milion korun, tedy za tři byty miliony tři. Teď ale máme 4,7 milionu na sedm bytů," vypočítal Jirdásek.