Devět tabel, devět osobností, například Richard Samko (reportér, moderátor), Rytmus (vlastním jménem Patrik Vrbovský, slovenský rapper), Vlastimil Horváth (zpěvák), Iveta Kováčová (bývalá televizní hlasatelka, v současné době vyučuje na pražské konzervatoři) či Věra Bílá (zpěvačka).

Populární osobnosti, které šly za svým snem, prosadily se, uspěly … Všechny tyto celebrity mohou být motivací pro žáky školy Na Celně, kde před několika dny skončil projekt Rom osobnost. Patronát a organizaci akce, která by mohla dětem ukázat další smysluplný směr jejich života, si vzalo na starosti učitelské duo Jana Kyselová a Martina Jonášová.

Výstava tabel

„Nápad máme v hlavě už dlouho. Váhaly jsme ale s jeho realizací. Letos přišla ta správná příležitost, a tak jsme projekt rozjely," říká Martina Jonášová. Kolegyně Jana Kyselová ji hned doplňuje, že panely, které nejdříve visely v tělocvičně a poté je pedagogové přesunuli do některé ze školních chodeb, jsou pro žáky důležité. „Pochopitelně to nejsou všechny osobnosti romského původu, je jich mnohem více. Když se děti začtou do jejich příběhů a životních osudů, možná to přispěje k tomu, aby se nad sebou zamyslely a změnily svůj přístup k životu či učení, dokud mají čas. My se jim snažíme pomoci," konstatovala Jana Kyselová.

Častým úskalím je vzdělání. Jakmile romské děti opustí brány základní školy, už nemají takovou trpělivost a píli doplnit si další znalosti. „Chtěli jsme jim mimo jiné ukázat, že vzdělání je důležité, že bez něj se dnes v podstatě nedá žít spokojeně," dodala Martina Jonášová.

Historie Romů

Kromě tabel s romskými osobnosti se zde objevily i další tabule se zajímavými informace romské populace. Žáci si zde mohli přečíst nejen o odlišných stravovacích návycích, ale také kultuře a samozřejmě nechybí ani historie Romů.

Za jejich pravlast je považována Indie. Ze své původní vlasti se stěhovali nejspíš za obživou a dnes je tak najdeme po celém světě. Dozvíme se také, že jejich počet v Evropě se vyšplhal až k číslu sedm milionů a že v Čechách byli Romové známí jako kočovníci, výborní řemeslníci, hudebníci i výtvarníci.