Vedoucím a nadšeným podporovatelem a učitelem je Václav Jiránek, kterému s vedením mladých nadějí pomáhají odchovanci a členové modelářského klubu z Mladé Boleslavi a nyní rodiče tvořivých ratolestí. Václav Jiránek velice rád přibližuje aktivitu i úspěchy boleslavského modelářského klubu.

Pravidelných víkendových akcí se účastní členové i nečlenové modelářského klubu. Modeláři nejčastěji pracují se dřevem, které pochází z Ekvádoru a nazývá se balsa. Jeho zajímavostí je, že jej není možné pěstovat nikde jinde než právě v Ekvádoru. Toto dřevo je velice lehké a nazývá se také “modelářský chléb”.

Jako vždy i tentokrát je kapacita modelářského víkendu vyčerpaná, Manuální zručnost trénuje 13 dětí. S jejich vedením Václavu Jiránkovi pomáhají další tři zkušení modeláři. Děti si podle technických výkresů a dle svých možností zvolí typ letadla, které během víkendu vyrobí.

Sami si vyrobí vystřelovadlo, které skládají a slepují z dřevěných přířezů a dílů. Tyto části si připravují s pomocí jemných pilek, nožů, pilníku a smirkového papíru. Všichni si v průběhu tvoření trénují manuální zručnost, trpělivost a vytrvalost. Ti, kteří nestihnou letadlo dokončit, berou si díly domů a dokončují dílko na dalším setkání. Na závěr čeká účastníky soutěž o nejlépe létající model. To znamená, že s pomocí pružné energie gumy vystřelí letadélko a čekají, které poletí nejdéle.

Mladí modeláři se scházejí pravidelně jedenkrát týdně ve své klubovně. Právem jsou hrdí na skvělé úspěchy. Již několik roků po sobě obsazují nejvyšší medailové příčky na mistrovstvích České republiky. I Václav Jiránek je stále aktivním a úspěšným závodníkem.

Iveta Karásková