Sojovice, Tuřice, Předměřice nad Jizerou, Pěčice či Březina. To jsou jen některé obce, kde ani v jedenadvacátém století nemají veřejný vodovod.
Jinde jsou zase stále bez kanalizační sítě. Septiky plní domácnosti například v Dlouhé Lhotě, Předměřicích nad Jizerou, Kosořicích či Charvatcích.
Na Mladoboleslavsku jsou obce, kde nemají ani vodovod, ani kanalizaci a dokonce ani plyn. Příkladem může být obec Tuřice.

„Máme vodu z vlastní studny. Jenže některé léto se stane, že je takové sucho, že i studna vyschne,“ popisuje život bez vodovodu mladá rodina z osady Olšina, která patří pod město Mnichovo Hradiště.

Právě na základě stížností občanů se město Mnichovo Hradiště chystá vybudovat v Olšině vodovod. „Je to jedna z větších akcí, které letos připravujeme,“ řekl Deníku starosta Mnichova Hradiště Jaroslav Myška.

Nedostatek vody v Olšině řeší Mnichovo Hradiště pomocí mobilní cisterny, kterou má k dispozici. Ta zásobuje vodou občany alespoň provizorně.
Celkové náklady odhaduje vedení mnichovohradišťské radnice na třináct milionů korun. „Pochopitelně se snažíme nějaké peníze získat. Podali jsme žádost na Ministerstvo financí České republiky o finanční spoluúčast. Věříme, že dopadne příznivě, ale určitě se na této investici budeme muset i sami finančně podílet, pokud ji letos chceme uskutečnit,“ sdělil dále starosta Myška.

Netradičním způsobem nahrazují chybějící vodovod v Předměřicích. Na návsi mají automat na pitnou vodu. Stačí vhodit pár drobných – a je vaše! Jenže i toto má své mouchy. Na automat na pitnou vodu je potřeba doplácet, a to z obecní kasy. Jenže vodu si tam nekupují pouze občané Předměřic, ale i lidé z jiných obcí. Obec tak paradoxně doplácí i na občany jiných obcí. „Určitě sem jezdí hlavně lidé ze sousedních Tuřic. Je to blízko a vodovod tam také nemají,“ myslí si jeden z oslovených obyvatel Předměřic. Jenže za vodu, a o to víc za tu, která je po využití odkanalizovaná, se platí. Za větší komfort v podobě vodovodního či kanalizačního řadu si, jak jinak, připlatí právě obyvatelé obce. V městech bývá vodné stanoveno zhruba kolem šedesáti korun za metr krychlový, v menších obcích pak i několikrát nižší.

Podobné částky je pak nutné platit za stočné v případě, že obec má kanalizační řad. Ne u každého obyvatele se tak připojení ke kanalizaci setká s nadšením, jelikož náklady za spotřebu vody se zhruba zdvojnásobí.