Středočeský kraj na svém webu informoval, že o převod projevilo zájem samo město Mnichovo Hradiště a dojde k němu oficiálně k 1. lednu 2024.

Středočeský radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha uvedl, že převod zřizovatelských kompetencí od Středočeského kraje do rukou radnic je logický. „Ve Středočeském kraji je 66 základních uměleckých škol a jen 13 z nich zřizuje kraj. Většina je městských a několik je soukromých. Města a obce mívají s těmito školami obvykle velmi dobrou spolupráci a dává smysl, aby byly i zřizovateli. Loni jsme proto oslovili města s nabídkou na převod zřizovatelské funkce a postupně bylo převedeno pět škol,“ konstatoval.

Základní umělecké školy jsou financovány na základě normativů Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy podle počtu žáků a ze školného. „Zřizovatel poskytuje příspěvek na provoz školy, pokud výše uvedené zdroje nestačí," konstatoval krajský radní.

Umělecká škola v Mnichově Hradišti vznikla v roce 1958. Tehdy se tam mohli žáci učit hře na housle nebo klavír. Dnes škola nabízí čtyři obory. Kromě hudebního také výtvarný, taneční a literárně dramatický. Sídlo má v Palackého ulici. V Bakově nad Jizerou pak má ještě pobočky.