„V partnerství vidím potenciál zejména v geografické i jazykové blízkosti. Nabízí se přinejmenším spolupráce základních škol a sportovních spolků," nechal se slyšet starosta Ondřej Lochman, který byl jedním z členů vyslané delegace. Mimo něj se za hranice podíval místostarosta Jiří Bína, radní Jan Mareš, nechyběla ředitelka 1. ZŠ Eva Hajzlerová či farář Pavel Mach.

Společně navštívili čtyři místní školy, muzeum, které je stejně jako v Mnichově Hradišti, na zámku, fotbalový klub a nevynechali ani zázemí tamních hasičů. Polská delegace by naopak do Mnichova Hradiště měla dorazit někdy konce května.

O partnerství projevilo jako první zájem právě polské město. Pokud ho budete hledat na mapě, pak leží Dolnoslezském vojvodství a má přibližně čtrnáct tisíc obyvatel. Jen padesát kilometrů severně odtud je příhraniční Jelení Hora.

„Pochlubit se může zámkem původně ze 13. století, dvěma historickými kostely a zbytkem středověkých hradeb. Většina města však lehla popelem v průběhu druhé světové války," představil polský Chojnow starosta Mnichova Hradiště, který vidí další významné plus ve vzdálenosti. Z radnice tam dorazí zhruba za dvě hodiny.

Mnichovo Hradiště má v současné době dvě partnerská města spolupráce s německým Erzhausenem vzkvétá, s italským Incisa in Val d'Arno je bohužel na mrtvém bodě.