„Služba bude primárně určena lidem s tělesným nebo mentálním postižením. Jedná se například o osoby, které trpí demencí, kde může být velmi rychlý postup nemoci. Rodina pak mnohdy nemá kapacity se o svého blízkého postarat a umístit ho narychlo do nějakého denního zařízení je takřka nemožné," vysvětlila ředitelka Kamila Sedláková, která dodala, že momentálně probíhá průzkum mezi lidmi, jaký zájem by o službu případně byl.

Účastníci Cyklo-běhu opouštějí Mladou Boleslav a míří šířit osvětu do dalšího města.
S drogami mají zkušenosti, bojují proti nim na kolech

„Šetření formou dotazníku jsme dělali už v loňském roce, ale lidé o tento druh služeb nemají zájem, dokud je sami nepotřebují. My ale víme o několika osobách v okolí, které by je uvítaly a kterým by velmi pomohly," sdělila ředitelka. Ta slibuje, že služba spuštěna určitě bude. Zatím ale není jisté kdy. „Vše bude záležet na dotacích a podpoře města, případně kraje. Sami, ani za pomoci našich klientů bychom to finančně nezvládli," upřesnila Sedláková a dodala, že prostory už jsou připravené. „Ty jsme vybudovali na vlastní náklady. Kapacita centra je zhruba osm lidí," sdělila Sedláková. Ta se v budoucnosti nebrání ani případnému rozšíření služeb. „Rádi bychom také zřídili týdenní, tedy pobytové odlehčovací služby, tedy takové, které by sloužily lidem, kteří pečují o handicapovanou osobu a chtěli by například na týden odjet na dovolenou," říká ředitelka.

Vypadá to, ale že největším problémem a překážkou zůstávají finance. Podle vedoucího odboru Sociálních věcí a zdravotnictví Mnichovo Hradiště Josefa Záhory Maryla letos dotaci nezíská. „Bohužel žádost o podporu byla napsána velmi nešťastně. Vedení zařízení předložilo žádost o částku zhruba jeden milion korun, a tu jim město není schopné poskytnout. Situace se ale může v příštím roce změnit," vysvětlil Záhora.

Služba tedy bude zřejmě spuštěna až v příštím roce. Fungovat by měla denně od 7 do 19 hodin. Cena je stanovena na 130 korun za hodinu plus 170 korun za celodenní stravu. Připlatit by si bylo možné například za odvoz klienta. „Ten by měl zajištěnou kompletní péči, tedy například pomoc při osobní hygieně, ale i doprovod k lékaři, na úřady nebo zájmové a volnočasové aktivity. Samozřejmostí by byla i výchovná, vzdělávací a aktivizační činnost," doplnila Sedláková.

Ilustrační foto
Venkovní tancovačky? Jsou, ale dost jich skončilo