V minulých dnech nám volala řada lidí z Mnichovohradišťska a stěžovala si, že nejde elektrický proud. A nikdo jim přitom nic nehlásil.

Velké problémy mají s výpadky proudu i místní živnostníci. Přicházejí totiž o výdělky. „Když nejde elektrický proud, nemůžeme čepovat pivo, nefunguje lednice ani mrazák a odcházejí zákazníci,“ sdělil Jiří Zach z restauračního zařízení v Mnichově Hradišti.

Lékařka Michaela Pelantová si také stěžuje: „Pokud jsem doma, nelze vařit ani prát. V ordinaci pak nemohu ordinovat, přijímat po telefonu objednávky nebo rušit objednané klienty, kteří si pak stěžují, že přijeli úplně zbytečně.“

Mluvčí ČEZ Martin Pavlíček vysvětluje: „Převážně se to stává, když je silná bouřka a v okolí padají stromy na elektrické vedení. Místo se musí nejprve lokalizovat, poté k němu dojet a následně odstranit vzniklé škody. Pokud je více postižených míst, musí se vše dělat postupně, takže v některých případech trvá déle, než se dostaneme ke vzniklé škodě.“

Naposledy se přes Mladoboleslavsko přehnal silný déšť v pondělí. Po této bouřce vypadla jedna z trafostanic poblíž Mnichova Hradiště, a proto nešel v úterý od nočních hodin elektrický proud. Zaměstnanci ČEZ se snažili během úterního dne závady odstranit.

Situace by se měla ale brzy vylepšit. Potvrzuje to i Martin Pavlíček. „Nová transformovna včetně rozvodny již začíná růst na okraji Mnichova Hradiště. Rozvodna bude osazena i moderním transformátorem se sníženou hlučností z důvodu plánované výstavby obytného sídliště v jejíž těsné blízkosti,“ vysvětlil Pavlíček.

„Tato nvestiční akce má za úkol posílit výkon v oblasti a zkvalitnit tak dodávku elektřiny našim zákazníkům. Jednání se zastupitelstvem města i majiteli pozemků proběhla velmi korektně – i díky tomu budeme schopni plánovanou transformovnu uvést do provozu již v červenci příštího roku,“ řekl Petr Procházka, technik přípravy staveb ČEZ Distribuce.

V současné době se staveniště předává odborné stavební firmě. Výstavba bude vyžadovat i přeložku vedení vysokého napětí, jež částečně protíná svou stávající trasou pozemek na stavbu transformovny. Termín dokončení ovlivní i počasí, bude třeba nejdříve vystavět provozní budovu a poté do ní nainstalovat technologickou část. Ve finální fázi budou před uvedením do provozu provedeny všechny zkoušky a revize.

VERONIKA HLADÍKOVÁ