Akci, jejímž cílem je připomenout význam Libereckých automobilových závodů, pořádá město společně s Klubem Mn. Hradiště s.r.o., Muzeem města Mnichovo Hradiště a organizátory veteránských srazů majitelů vozů Škoda a LIAZ. Návštěvníci se mohou těšit na více než stovku veteránů všech výrobních řad, ale také na setkání s účastníky Rally Dakar, na výstavu, filmové promítání, koncerty i mnoho dalšího.

Starosta Jiří Plíhal připomněl, že Liberecké automobilové závody neměly jeden domov - generální ředitelství bylo v Jablonci nad Nisou, největší montážní závod v Mnichově Hradišti, další závody ve Zvolenu, Přerově, Mělníku či Holýšově. „V Mnichově Hradišti se však LIAZ stal nedílnou součástí města a významně ovlivnil jeho dnešní podobu,“ předeslal starosta, který sám býval zaměstnancem LIAZu.

Oslavy připomenou hned dvojí výročí. V letošním roce uplyne přesně 70 let od prvního vozu vyrobeného v mnichovohradišťském závodě po vzniku národního podniku Liberecké automobilové závody a zároveň 20 let od sestavení vozu posledního.

Evropský sraz nákladních vozů

Na sobotní akci dorazí více než 120 nákladních aut, přičemž návštěvníci se mohou těšit tradiční vozy, dakarské speciály i funkční prototypy. Mimo jiné je potvrzen i vůbec poslední vůz Liaz 111.154 Dakar. Ten byl postavený jako doprovodné vozidlo pro Martina Macíka na Rally Dakar 2004 a dokončený 5. září 2003.

Akce je spojená s evropským srazem majitelů nákladních vozů značek Škoda a LIAZ. Ty budou k vidění takřka po celém městě a v plánu jsou i spanilé jízdy. Ve 14:00, 15:30 a 17:00 hodin projedou městem kolony nákladních vozů, které zamíří ulicí Víta Nejedlého směrem na Haškov, projedou bývalou továrnou, přes obchvat města se dostanou do Jiráskovy ulice a přes centrum se vrátí na svá místa. Ve 14 hodin na tento okruh vyrazí vozy vystavené na náměstíčku u litých domků, v 15:30 vozy z dopravního terminálu a v 17 hodin vozy z náměstí.

Projížďka areálem v historickém autobusu

V rámci oslav se zájemci budou moci podívat i do míst, kde se liazy půl století montovaly. Historický autobus Škoda 706 RTO se díky spolupráci se současným vlastníkem areálu, developerskou společností Finapra, svezou celým komplexem. „Uvidí staré objekty včetně budovy někdejší textilky, nové haly, trosky komína odstřeleného vloni v říjnu a budou si moct vystoupit a vyfotit se u haly s typickou zubatou střechou. Na palubě autobusu si k tomu vyslechnou komentář průvodce, který upozorní na mnohé zajímavosti,“ stojí v pozvánce města.

Vedle závodního areálu a Masarykova náměstí, které je hlavním dějištěm akce, budou připravená i zastavení na vlakovém nádraží, odkud v minulosti liazy mířily po železnici nejčastěji do světa, v městském kině v ulici Ivana Olbrachta, kde se bude po celý den ve smyčce promítat nový střihový film o LIAZu, a v takzvaných litých domcích, tedy v lokalitě mezi ulicemi Na Výsluní a Polní, která vznikla v rámci budování bydlení pro zaměstnance továrny.

Dakar: vzpomínky i současnost

Program nezapomene ani na dakarskou rallye, se kterou byl LIAZ spojen od roku 1985. Na extrémní závod zavzpomínají na náměstí od 14 hodin pamětníci včetně Jiřího Moskala, který v roce 1988 společně s Františkem Vojtíškem a Pavlem Záleským pro LIAZ vybojoval na Dakaru v kategorii kamionů 2. místo. „Pamětníky vyzpovídá moderátor Jan Říha, redaktor motoristických pořadů a magazínů a novinář, který mnohokrát přímo z Afriky o průběhu závodu reportoval,“ zmiňuje radnice v pozvánce.

Část věnovaná Dakaru se podívá ale i do současnosti. Svůj stánek na náměstí postaví tým Orion MRG, kde představí současný dakarský motocykl přizpůsobený provozu v pouštních podmínkách a nabídne vyprávění o Dakaru z pohledu členů doprovodného týmu.

Vystoupí Olga Lounová i Kabát Revival

V sobotním programu má své místo také hudba. Hlavním hostem, který na Masarykově náměstí vystoupí od 20:30 hodin i s kapelou, bude zpěvačka Olga Lounová. Během dne zazpívá i Pavel Callta, s hity skupiny Kabát náměstí rozezpívá kapela VaŤák a vystoupí rovněž místní kapely Janovec Jazz Band, Víkend Rock nebo umělci ze ZUŠ Mnichovo Hradiště.

Návštěvníci si na náměstí rovněž budou moci prohlédnout outdoorovou výstavu LIAZ ve vzpomínkách. Nebude chybět ani fotokoutek, kde se budou zájemci moci nechat vyfotit na montáži LIAZu. Mimořádně bude zpřístupněna věž radnice i věž kostela sv. Jakuba. Život v LIAZu přiblíží s nadhledem a humorem scénky mladoboleslavského Divadýlka na dlani. Samozřejmostí je i pestrá nabídka občerstvení a atrakce pro děti.

Program na hlavním pódiu na Masayrkově náměstí
• 09:00 – 10:00 tcheichan
• 10:50 – 11:40 Majkl – ZUŠ Mnichovo Hradiště
• 12:30 – 13:30 Pavel Callta
• 13:50 – 14:00 Zdravice starosty města
• 14:00 – 15:00 Beseda s osobnostmi Dakaru
• 15:30 – 16:25 Janovec Jazz Band
• 17:00 – 18:15 VaŤáK – The Best Kabát Revival
• 18:50 – 19:50 Imaginárium
• 20:30 – 21:30 Olga Lounová
• 22:10 – 23:45 Víkend rock