Mlýny na Kněžmostce objel na kole. Pak o nich Václav Šolc sepsal knihu
O několik set let zpátky v čase se vrací nová kniha Mlýny na Kněžmostce, jejímž autorem je Václav Šolc. Čtenáři se mohou nejdříve na jejích stránkách a pak i při výletech ubírat například cestou od Nosálova k Suchému mlýnu, kde jsou v pískovcové skále stále koleje vyježděné koňskými povozy mířícími pro mouku ke mlýnu nebo pro kámen do lomů podél potoka.
„Rozhodně stojí za to zkusit nalézt pramen Klenice pod Nepřívěckou Hůrou a sledovat její tok až ke Střehomskému mlýnu s vodním kolem. Procházka údolím, kde se vine Strenický potok od prameniště k jeskyni Petrovina je i trochu dobrodružstvím,“ říká Václav Šolc.
Mlýn u Vrátna
Dalším cílem může být větrný mlýn u Vrátna, který má za sebou rekonstrukci. „Majitel si s ním dal mnoho práce a prakticky ho zachránil,“ vysvětluje autor. „Zajímavé místo s pěkným jménem je i Meziluží, kde je jeden z pramenů Kněžmostky,“ dodává.
K napsání knihy autora inspirovali jeho kamarádi Jiří Jaroš a Theodor Honický. „Před několika lety pořádali o mlýnech na Kněžmostce výstavu. Nasbírali spoustu materiálů, ale jakmile výstava skončila, zůstaly někde založené. Po čase se zmínili, že bych je mohl využít právě k napsání knihy,“ vypráví Václav Šolc.
Společně se pak na všechna místa vraceli, chodili nebo jezdili na kolech podél celého toku Kněžmostky. Navštívili potomky mlynářů, nové majitele bývalých mlýnů i místní pamětníky.
Svědectví o dávných mlýnech potom doplnili materiály ze Státního oblastního archivu v Praze a Mladé Boleslavi.
Rok a půl práce i zábavy
Autor o sobě říká, že není žádný spisovatel a napsání knihy pro něho bylo spíš koníčkem. Hledání informací a souvislostí v historických pramenech vnímal jako zábavu, byť časově náročnou. Práce na knize trvala rok a půl.
Knihu Mlýny na Kněžmostce lze koupit na několika místech, například v boleslavském infocentru, knihkupectví Kanzelsberger, v knihkupectví v Mnichově Hradišti nebo v knihovnách v Bakově nad Jizerou a Kněžmostě.
Návrat do archivů
Tímto titulem ovšem Šolc nekončí. „Jsem rád, že je na Boleslavsku ještě jeden podobný potok s vodními mlýny nepopsaný, a mohu tak pokračovat a hledat v archivech, hovořit s pamětníky a fotografovat bývalé mlýny a krásnou přírodu kolem vodních toků,“ vysvětluje.