Ve zdejší mlýnici jako by nebylo jednadvacáté století, čas se tu zastavil.

Josef Valenta, současný majitel, začal opravovat zchátralý objekt krátce po revoluci v osmdesátém devátém roce.

„Když jsem s opravami začal, měl jsem doslova padesátikorunu v kapse, většinu oprav a úprav jsem dělal sám, nebo mi pomáhal táta,“ prozrazuje „pan otec“ Valenta.

Za druhé světové války mlýnské kolo přestalo klapat, po osmačtyřicátém roce bylo veškeré zařízení zestátněno a odvezeno, takže mlýn chátral.

Valentovi bydleli ve vedlejším domku a dezolátní stav jejich kdysi rodinného podniku je samozřejmě trápil. „Mlynařil tady už můj pradědeček, táta se tu ve mlýně dokonce vyučil, no a já jsem také vyučený mlynář,“ poodhaluje rodinnou historii Josef Valenta.

Proto se po sametové revoluci rozhodl rodinnou tradici obnovit a začal s opravami.

„Objížděli jsme mlýny, které už nefungovaly, a kupovali zařízení, mnohdy i léta nepoužívané. Všechno jsem opravoval a přestavoval sám, pro některé stroje jsme byli dokonce až v Německu,“ vysvětluje mlynář.

Veškeré zařízení je tedy skutečně historické, pouze jeden moderní stroj si nechal vyrobit na zakázku v Rakousku, aby vyhověl nárokům zákazníků, kteří si žádali třeba tmavou špaldovou mouku a další speciality.

Mlýn se podařilo dát do pořádku natolik, že se mlýnské kolo znovu rozběhlo a začala se tu opět vyrábět mouka, ovesné vločky a řada dalších věcí. Šikovný mlynář, který po většinu života pracoval jako zedník, při zaměstnání ještě podnikal.

Na originálech starých strojů, které mnohdy pamatují C.K. mocnářství nebo první republiku, vyráběl suroviny, které se brzo staly vyhlášenými nejen v blízkém okolí. „Dodával jsem krmivo pro všechny zoologické zahrady od Prahy po Liberec, jezdili sem lidé opravdu z dálky a práce bylo dost. Dva roky jsem se tomu dokonce věnoval naplno,“ říká Valenta.

Od letošního podzimu se ale rozhodl, že si užije zasloužený odpočinek a podnikání pověsil na hřebíček. Z mlýnice, která je svého druhu unikát, udělal muzeum, kde si lidé mohou prohlédnout, jak se obilí vyrábělo kdysi.