Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladoboleslavsko: pervitin útočí

Mladoboleslavsko - Pervitin na nás útočí. Žádná dobrá zpráva. Bohužel. Vyplývá to ze zkušeností K-centra Mladá Boleslav, zařízení pro uživatele drog a jejich blízké.

21.4.2012 3
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Karel Pech

„V poslední době zaznamenáváme nárůst prvních kontaktů s uživateli drog, a přibývá nám tak klientů,“ hodnotí stav K-centrum, které provozuje občanské sdružení Semiramis.

Novinkou je, že jde především o uživatele pervitinu, jejichž počet roste. Ještě nedávno byl přitom v Boleslavi nejzneužívanější drogou buprenorfin (substituční opiátový lék Subutex).

Podle vedoucího zařízení Richarda Hanuse to ale rozhodně neznamená, že by lidí, kteří zneužívají nelegální návykové látky, v regionu dramaticky přibývalo. „Mění se pouze situace na místní drogové scéně. Nárůst počtu klientů přikládám také rozšíření poradenských činností centra,“ říká Hanus.

Zastavení dlouholetého nárůstu počtu uživatelů závislých na buprenorfinu souvisí se situací na pražské scéně. „Zvyšování cen na černém trhu reaguje na omezení činnosti některých lékařů předepisujících substituční látku bez zajištění psychosociální terapie. Po represivních zásazích v roce 2010 se navíc na Mladoboleslavsku obnovila síť výroby a distribuce pervitinu, na níž se navázali kromě dlouholetých klientů i noví, mladší uživatelé pervitinu,“ dodal Richard Hanus. 

Buprenorfin…

…je syntetický opioid. Je složkou řady humánních a veterinárních léků, využívaných především k léčbě bolesti a k substituční a detoxifikační léčbě závislosti na opiátech a opioidech. Tyto léky se užívají injekčně, sublingválně (vstřebáním do sliznice pod jazykem) a transdermálně (vstřebáním do kůže, kam se uvolňují z náplastí). Některé léky s obsahem buprenorfinu jsou uživateli drog užívány bez lékařské indikace - buď pro tzv. „divokou substituci“, nebo přímo jako droga.

Pervitin…

…Metamfetamin, též pervitin, je syntetické psychostimulans. Původně se jednalo o povzbuzující prostředek pro vojenské účely II. světové války, později byl používán v léčbě chorobné spavosti, narkolepsie a mozkových poruch, pro něž je typická apatie a nadměrná únava, rovněž jako účinné anorektikum. Dnes je MA spíše zneužíván, zejména jako pouliční droga, oblíbený pro svoji  účinnou schopnost stimulovat nervovou soustavu, vyvolávat euforii a podporovat duševní výkon.

Autor: Jiří Macek

21.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Žáci 1.třídy Masarykovy ZŠ a MŠ Brodce, třídní učitelka Zuzana Fenclová

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Soukromá střední škola Maja uspořádala v rámci akce Mléko do škol svůj projektový den.
16

OBRAZEM: Maja měla Mléko ve škole

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Mladá Boleslav - V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy. Pro ty si Český červený kříž připravil zajímavou ukázku poskytování první pomoci. Děti si tak mohly vyzkoušet, jaké to je volat zraněnému člověku záchrannou službu, jak poskytnou první pomoc i to, jak se používá automatizovaný externí defibrilátor. Zřejmě největší atrakcí bylo pro děti malování zranění přímo na tělo. Následně si školáci v rámci jedinečné exkurze prošli i část nemocnice. Zavítali například na chirurgické oddělení, k nemocničním dobrovolníkům, nebo na dětské oddělení.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Boleslavské divadlo finišuje s premiérou

Mladá Boleslav – Na prknech Velké scény mladoboleslavského divadla se už tento pátek uskuteční další letošní premiéra. Bude jím hra Deburau.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení