Ve Středočeském kraji jsou dál zhoršené rozptylové podmínkyv Mladé Boleslavi. Průměrná denní koncentrace polétavého prachu (PM10) tam dnes ráno dvojnásobně překračovala povolený imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový.

Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle meteorologů budou rozptylové podmínky stále mírně nepříznivé. Zatím podle všeho nehrozí, že by musel být vyhlášen signál upozornění před smogem nebo regulace.

Naměřené hodnoty koncentrací škodlivin v Mladé Boleslavi dopoledne mírně překračovaly 100 mikrogramů na metr krychlový. Podle meteoroložky ČHMÚ Marie Odstrčilové však začaly hodnoty znečištění za posledních 24 hodin mírně klesat.

„Příliš se to měnit nebude. Inverze stále trvá a záležet bude na tom, kolik se do ovzduší dostane znečišťujících látek. Rozptylové podmínky zůstanou stejné, mírně nepříznivé,“ řekla Odstrčilová. Na zbývajícím území středních Čech podle ní je situace dobrá. Mírně jsou překročeny limity v Kladně.

Meteorologové zatím nepředpokládají, že by museli v kraji vyhlásit signál upozornění nebo regulace. Signál regulace začne platit, když průměrná denní koncentrace PM10 překročí 150 mikrogramů na metr krychlový. Pokud by tato situace nastala, znečišťovatelé v kraji by museli začít řídit provoz podle stanovených regulačních řádů, které zahrnují různá ekologická opatření.

„Zatím jsme o tom neuvažovali, protože ty koncentrace jsou na poklesu,“ uvedla Odstrčilová. Záležet prý bude na dalším vývoji počasí.

Potíže se smogem nyní trápí zejména Moravskoslezský kraj, kde platí signál regulace a některé podniky tam musejí od úterý dodržovat ekologická opatření. Problémy se smogem mají také v Jihomoravském, Olomouckém, Libereckém a Královéhradeckém kraji. Dětem, nemocným a starším lidem se při smogu doporučuje omezit pohyb venku. Řidiči by neměli pokud možno vyjíždět.

Náměstek mladoboleslavského primátora Jiří Bouška dnes novinářům řekl, že za třetinu problémů se špatnými rozptylovými podmínkami ve městě může doprava, za dvě třetiny lokální topeniště. Město kvůli tomu chce nadále v projektu Zdravé město působit osvětově na obyvatele, aby nespalovali v kamnech zakázané látky, jako jsou například plasty.