Otcem myšlenky udělování místních cen za architekturu je Josef Smutný. Ten už dva roky pořádá podobnou akci v sousedním regionu pod názvem Krkonošská cena za architekturu. „Přiznávám, že jsme z území Boleslavska v počátku měli obavy. Nakonec nás celek pozitivně překvapil. Jsou místa, kde je kvalita výstavby opravdu vysoká. Konkrétně jde o počiny samosprávy v Mnichově Hradišti, které se stará a investuje do svého veřejného prostoru. Naopak prostor venkovský stále ještě hodně zaostává a fakt, že jde o okolí Mladé Boleslavi, tedy ekonomicky velmi silný region, se sem ještě nepropisuje. Právě Mladoboleslavská cena za architekturu by měla být motivací pro zvýšení kvality výstavby v celém regionu,“ uvedl Smutný.

close Oceněná Klinika Dr. Pírka v Mladé Boleslavi. info Zdroj: se svolením pořadatelů akce zoom_in Oceněná Klinika Dr. Pírka v Mladé Boleslavi.

Předseda poroty Martin Kloda poznamenal, že je spíše výjimečnou záležitostí při podobných příležitostech udělení dvou hlavních cen. „Dlouho se nestalo, abychom v architektonické přehlídce udělili dvě hlavní ceny. Ambulantní budova kliniky Dr. Pírka je ale výjimečnou soukromou investicí, i v segmentu privátního zdravotnictví jde o ojedinělý počin. Takový přístup k rozvoji, komplexní, promyšlený, s jasnou strategií, která je z celého areálu cítit, si prostě zaslouží ocenění. Komunitní centrum Mírová v Mnichově Hradišti je zase obdivuhodným počinem místní samosprávy. Nenásilná, neagresivní budova je vetknuta do místa, které předtím bylo vnitřní periferií města. Přineslo do místa novou energii a budova i její okolí jsou připraveny i pro případný další rozvoj. Prostě komunitní centrum jak má být, včetně řešení interiérů s možností dělení vnitřního prostoru i mnoha úložnými systémy, “ popsal oceněné projekty předseda poroty 1. ročníku Mladoboleslavské ceny za architekturu.

Všechny finálové soutěžní počiny budou k vidění v rámci putovní výstavy zahájené během slavnostního večera. První destinací je samotný objekt Pluhárny v Mladé Boleslavi, kde budou snímky a vizualizace finalistů vystaveny do 22. května.

close Oceněné Komunitní centrum Mírová v Mnichově Hradišti. info Zdroj: se svolením pořadatelů akce zoom_in Oceněné Komunitní centrum Mírová v Mnichově Hradišti.

Slavnostnímu vyhlášení na Pluhárně předcházela stejně jako u sesterské Krkonošské ceny za architekturu debata odborníků v oblasti architektury a územního plánování se zástupci samospráv a dalších organizací z regionu Mladoboleslavsko.

Generálním partnerem Mladoboleslavské ceny za architekturu je Nadační fond Škoda Auto. „Široká společenská debata o podobě veřejného prostoru napomáhá k jeho rozvoji a zvyšování kvality života v regionech. Akce je skvělou platformou pro takový dialog mimo jiné proto, že nejde o uzavřený odborný panel, ale opravdu inkluzivní veřejné fórum, které přirozeně propojuje odborníky, samosprávy a laickou veřejnost,“ konstatoval za nadační fond předseda jeho správní rady Michal Kadera.

Výsledky 1. ročníku Mladoboleslavské ceny za architekturu
Hlavní cena:
Ambulantní budova Kliniky Dr. Pírka – Mladá Boleslav
architekt: Prof. Ing. arch. Martin Rajniš, MgA. David Kubík
investor: Klinika Dr. Pírka s.r.o.

Komunitní centrum Mírová – Mnichovo Hradiště
architekt: PROJEKTIL ARCHITEKTI, s.r.o.
investor: město Mnichovo Hradiště

Ceny za výjimečný počin:
Parkovací dům P+R U Stadionu Mladá Boleslav - počin za příkladné řešení městského prostoru
architekt: Prof. Ing. arch. Martin Rajniš, MgA. David Kubík
investor: město Mladá Boleslav

Přestupní terminál veřejné dopravy Mnichovo Hradiště – počin za kultivované řešení veřejného prostoru
architekt: re:architekti
investor: město Mnichovo Hradiště

Víceúčelový objekt Kafé Ořech – počin za společenský přínos
architekt: Ing. arch. Marek Lehmann
investor: Markéta a Jiří Hruškovi

Nábřežní cyklostezka v Mladé Boleslavi – počin za kontext s historií
architekt: Ing. arch. Josef Pleskot
investor: město Mladá Boleslav

Pluhárna - rekonstrukce interiéru nové haly – počin za proces a komunitní přesah
architekt: Ing. Marek Burda
investor: město Mladá Boleslav