Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladá Boleslav začala tvrdě vymáhat dlužné nájmy

Mladá Boleslav - Dlužníci nájemného v městských bytech v Mladé Boleslavi se jedinečné šance nijak extra nechytli.

3.8.2009 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Martin Divíšek

Dlužníci nájemného v městských bytech se jedinečné šance nijak extra nechytli. Město přitom dlužníkům nabídlo, že pokud zaplatí o prázdninách, odpustí jim poplatek z prodlení.

Zatím zaplatilo naprosté minimum dlužníků.

„Myslím, že je to jako s placením daní a že nejvíce zájemců přijde ke konci této lhůty,“ řekl Boleslavskému deníku primátor Raduan Nwelati.

Tvrdý postup

Město Mladá Boleslav se vůči neplatičům nájemného v městských bytech, kteří odmítají dlužné částky zaplatit, snaží postupovat tvrdě a nekompromisně. Například za první pololetí letošního roku úředníci evidují 11 exekučních řízení na vyklizení bytu, z čehož již pět bytů bylo vyklizeno.

Zároveň bylo vydáno 17 exekučních řízení na vymožení dluhu, při které město vymáhá částku zhruba 400 tisíc korun. K dnešnímu dni se podařilo vymoci zhruba 31 procent z této částky,“ řekl Deníku náměstek primátora Adolf Beznoska.

Podle náměstka jsou exekuce mnohdy velmi nepříjemné, při vystěhování z bytu na ubytovnu totiž dochází k rozdělení rodiny, zejména otce, který musí do jiného zařízení.

Lákavá amnestie? Ani ne

Město také vyhlásilo na léto takzvanou amnestii pro dlužníky, kterou schválilo zastupitelstvo, a která platí do 31. srpna 2009. Dosud této nabídky, kdy město dlužníkům promine penále v případě, že v určeném termínu uhradí své dluhy, využilo jen devět lidí.

„Uhradili dluhy v celkové výši přes 42 tisíc korun, což představuje zhruba pět procent ze sumy dluhů za bytové a nebytové prostory. Další dva dlužníci již úhradu dluhů závazně slíbili,“ řekl před týdnem náměstek Beznoska.

Město obyvatelům, kteří dluží nájemné v městských bytech, odeslalo dopisy s údaji o nabízené amnestii a také o výši jejich dluhu s penále. Tato amnestie se netýká dluhů, kde již probíhá exekuční řízení a dále, kde byl již vydán pravomocný platební rozkaz, nebo jiné rozhodnutí ukládající povinnost dlužnou částku zaplatit.

Proč neplatíme? Nemáme

Amnestie se také nevztahuje na případy, kde již byla podána proti dlužníkovi žaloba u příslušného soudu na zaplacení dlužné částky, i když soudní řízení dosud pravomocně neskončilo. Poplatek z prodlení bude podléhat amnestii pouze v případě, pokud bude do 31. 8. zaplaceno celé dlužné nájemné, tedy nikoliv pouze jeho část. Město má v současné době zhruba 700 bytů.

Jenže proč dlužníci nevyužijí možnosti zaplatit bez pokuty a výrazně tak ušetřit rodinnému rozpočtu? „Já na to prostě nemám, asi bych neměla dluhy, kdyby to mohla takhle najednou zaplatit, je to nelogické,“ řekla pod podmínkou anonymity jedna z nájemnic, které radnici dluží. Svoji situaci ale více komentovat nechtěla.

Autor: Pavel Svačina

3.8.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Žáci 1.třídy Masarykovy ZŠ a MŠ Brodce, třídní učitelka Zuzana Fenclová

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Soukromá střední škola Maja uspořádala v rámci akce Mléko do škol svůj projektový den.
16

OBRAZEM: Maja měla Mléko ve škole

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Mladá Boleslav - V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy. Pro ty si Český červený kříž připravil zajímavou ukázku poskytování první pomoci. Děti si tak mohly vyzkoušet, jaké to je volat zraněnému člověku záchrannou službu, jak poskytnou první pomoc i to, jak se používá automatizovaný externí defibrilátor. Zřejmě největší atrakcí bylo pro děti malování zranění přímo na tělo. Následně si školáci v rámci jedinečné exkurze prošli i část nemocnice. Zavítali například na chirurgické oddělení, k nemocničním dobrovolníkům, nebo na dětské oddělení.

Ve středu v Deníku: prvňáčci ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 18. října pokračujeme fotkami usměvavých dětí ze ZŠ a MŠ Václava Vaňka Bezno a Masarykovy ZŠ a MŠ Brodce.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Boleslavské divadlo finišuje s premiérou

Mladá Boleslav – Na prknech Velké scény mladoboleslavského divadla se už tento pátek uskuteční další letošní premiéra. Bude jím hra Deburau.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení