K výměně na postu prvního muže dojde v pondělí 29. dubna. „Stane se to v závěru jednání zastupitelů,“ potvrdil Bouška. Nový primátor by tak měl stát v čele města nejméně do příštích komunálních voleb, které by se měly konat na podzim roku 2026. Samotné střídání primátorů uprostřed volebního období je součástí dohody po minulých volbách a vyjednávání po nich na podzim roku 2022.

Nikde jinde

Takový postup je podle dostupných informací v českých zemích originální a historie jej ještě nepamatuje. Co se tedy přesně stane? Dosavadní náměstek primátora Jiří Bouška se stane oficiálně zřejmě od 30. dubna primátorem a Raduan Nwelati se z postu nejvyššího posune o patro níže a stane se Bouškovým náměstkem. Oba si tedy funkce prohodí.

Nwelati na začátku letošního roku oznámil, že na postu náměstka, který převezme právě po Bouškovi, se chce věnovat hlavně rozvoji čtvrti Dubce. To obnáší novou výstavbu, či zajištění stavby páteřní silnice. „To je to, co jsme voličům slíbili a tomu se budu aktivně věnovat. Z tohoto důvodu jsem také rád, že k avizované výměně dojde, jelikož post primátora obnáší nutnost řešit mnohem větší škálu problémů,“ konstatoval Nwelati.

Ve druhém plánu může stát také jeho obhajoba senátorského postu. Volby do třetiny Senátu včetně obvodu Mladá Boleslav a Turnov, za něž je senátorem, se uskuteční letos na podzim. Pokud se jich Nwelati zúčastní, je zřejmé, že z pozice náměstka bude mít mnohem více času na volební kampaň, než by měl z primátorského postu.

Výsledek nočních jednání

Unikátní rošáda je vyústěním relativně dlouhého povolebního vyjednávání z konce září 2022, kdy po třech dnech a několika uzavřených nočních jednání dospěli k takovému závěru čtyři strany a hnutí, které tvoří stávající koalici. Výsledná domluva stanovila, že první rok a půl si primátorství ponechá dosavadní první muž magistrátu Raduan Nwelati a na jaře 2024 jej vystřídá Jiří Bouška, lídr vítězného hnutí ANO + Volba pro MB. Ten tak stráví v pozici primátora dva a půl roku, tedy až do dalších voleb na podzim 2026.

„Žádné dohadování nebo válčení by nám tu nepomohlo. Proto jsem byl schopen upozadit osobní ambice ve prospěch dobrého fungování města. Domluvili jsme se, že rok a půl zůstane primátorem Raduan Nwelati, společně připravíme dva nejbližší rozpočty města a na jaře roku 2024 si posty vyměníme,“ uvedl tehdy Bouška.

Ten se stal faktickým vítězem voleb, když jeho hnutí ANO + Volba pro Mladou Boleslav získalo ve volbách lehce nad 30 procent, zatímco primátorovi lidé z ODS a TOP 09 dostali o šest procent méně. V poměru mandátů je to 11:9. Obě nejsilnější uskupení pak vytvořili velkou koalici s hnutím STAN a sdružením Hlas pro Boleslav, jak se pojmenovala dřívější kandidátka ČSSD. Dohromady tak má velká koalice 74 procent z posledních voleb.