Vcházíte do budovy po schodech, nebo musíte překročit práh? Pro normálního člověka standardní věc, pro vozíčkáře noční můra. To samé platí například i pro maminky s kočárky. Vzdáte složité manévrování s kočárkem, necháte ho na místě a radši vezmete ratolest do náruče? Problémy mají v Mladé Boleslavi i nevidomí a slabozrací. a sice s orientací na přechodech.

Usnadnit v tomto ohledu život hned několika skupinám obyvatel by měl Program mobility 2009. „Jedná se o budování bezbariérové trasy v Mladé Boleslavi. Netýká se to pouze chodníků a přechodů, ale do projektu se zapojí i veřejné budovy včetně ordinací,“ uvedl Raduan Nwelati, primátor Mladé Boleslavi.

Ve veřejně přístupných budovách přibudou například zdvihovací plošiny, výtahy nebo bezbariérové toalety. Podle primátora se do projektu zapojila například Česká pošta, Gymnázium Dr. Pekaře, Okresní soud, Katastrální úřad a také deset ordinací.

Bezbariérovost přechodů a chodníků by se měla týkat následujících lokalit: oboustranného přechodu v ulici Jičínská u květinářství, přechodu naproti restauraci Rozvoj a křižovatky u kasáren na Jičínské ulici. Dále pak přechodu u školy Na Celně, křižovatky Laurinova, přechodu na náměstí Republiky u kožní ambulance. Na náměstí Republiky se bude dále Program mobility zabývat křižovatkou u cukrárny. Na seznamu je také přechod u Obchodní akademie na třídě T. G. M., přechod na náměstí Míru u Jizerky, přechod na Komenského náměstí u Fortuny a také přechod U Měšťáků. Primátor se dále vyjádřil, že by rád docílil bezbariérové trasy i u koupaliště.

Nositelem celého projektu je Vládní výbor pro zdravotně postižené občany. Tomu Mladá Boleslav, jako koordinátor mobility, do 15. října předloží bezbariérový projektový záměr. Povinnými přílohami k projektovému záměru budou Dohody o partnerství mezi městem a zapojenými subjekty. Pro tyto instituce vyhlásí příslušné výzvy k podání jednotlivých projektů rezortní ministerstva a další centrální úřady. Budou dále také rozhodovat o tom, zda na jednotlivé bezbariérové projekty poskytnou dotace.

V případě schválení projektového záměru budou následně na základě výzev podávány projektové žádosti na příslušné orgány, fondy či instituce, v jejichž kompetenci je poskytování finančních prostředků na rozvoj a obnovu materiálně – technické základny daných institucí.

I do budoucna chce město v bezbariérových trasách Mladou Boleslaví pokračovat. „Uvažujeme nad zřízením městského grantu pro zajištění bezbariérových přístupů do veřejně přístupných budov soukromých subjektů. Vše je ale zatím otázkou jednání. Musí se například projednat, jaká částka bude vyhrazena, stanovit podíl města a také podmínky čerpání,“ dodal primátor Mladé Boleslavi Nwelati.

Lucie Kučerová, Adéla Štástková