Automobilka Škoda Auto ve stávku podporuje. „Společnost bere na vědomí zapojení Odborů KOVO ke stávce. Na základě dialogu s naším sociálním partnerem Odbory KOVO poskytneme součinnost tak, aby byla zabezpečena všechna důležitá pracoviště a bezpečnost našich zaměstnanců,“ připomněla oficiální vyjádření společnosti mluvčí Škoda Auto Ivana Povolná.

Předák odborů automobilky Jaroslav Povšík sdělil na středeční tiskové konferenci Průmyslové aliance odborových svazů, že automobilka každou minutu vyrobí jedno auto. „Dvě hodiny se nebude vyrábět, dvě hodiny nebudou sjíždět z pásu auta," řekl v souvislosti s pondělní stávkou pro web ČTK České noviny.

Ztráty je ale společnost v průběhu roku je schopná dorovnat. Ivana Povolná připomněla, že společnou snahou je, aby dopady na výrobní program byly co nejmenší. „V rámci intenzivní diskuse a úzké spolupráce se zástupci Odborů KOVO se nám podařilo nastavit výrobní a interní procesy tak, aby došlo k minimálnímu vlivu na plánovaný celoroční objem výroby,“ sdělila.

Mladoboleslavská automobilka podle svého vyjádření ke stávce vnímá zaměstnanecké benefity jako motivační nástroj a součást dlouho budované firemní kultury a nástroj pozitivního ovlivnění zdravého životního stylu zaměstnanců. „Znění schválené Senátem PČR sice zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů zachovává, ovšem s omezením do výše poloviny průměrné mzdy v předcházejícím období. Přestože to vnímáme jako vstřícný krok, nejsme ztotožněni s navrženým omezením,“ připomněla mluvčí stanovisko společnosti.

Automobilka Škoda Auto. Ilustrační foto.
Škoda Auto chystá na pondělí velký protest. Na dvě hodiny zastaví výrobu

 „Vláda ČR i obě komory Parlamentu ČR byly seznámeny s našimi argumenty, na které jsme upozorňovali společně s naším sociálním partnerem Odbory KOVO již v průběhu celého legislativního procesu,“ dodala.

Pondělí ve Škodovce

Automobilka Škoda Auto bude v reakci na kroky české vlády stávkovat. V pondělí 27. listopadu na dvě hodiny zastaví výrobu ve všech závodech. Zaměstnanci budou pracovat o hodinu méně, přičemž ranní směna si označí dříve odchod a odpolední později příchod. Tato hodina bude později vykázána jako překážka na straně zaměstnavatele. Ve 12 hodin začne na třídě Václava Klementa happening, kterého se mají zúčastnit tisíce lidí.