Jako důvod pro vzrůstající počet problémů udává primátor Raduan Nwelati udává počet cizinců ve městě. „90 procent přestupků, které řeší městská policie, řeší právě s cizinci. To je ten důvod, proč jsem nezmiňoval na billboardu přestupky obecně, ale právě cizince,“ řekl na tiskové konferenci ke své předvolební kampani, která vzbudila určitou míru kontroverze.

Zároveň ale podotýká, že statistika počtu událostí nerozlišuje jejich závažnost. „Jestli jde o odhození vajglu na zem, nebo rušení nočního klidu, to tam není rozepsáno,“ řekl ke statistice.

Problém je také se znečišťováním veřejného prostranství. „Lidé si stěžují, že se na Výstavišti povalují cizinci, vyloženě tam kempují. Jen za noc jsme sesbírali deset injekčních stříkaček,“ vysvětlil ředitel městské policie Tomáš Kypta.

Situaci řešili dílčími kroky v minulosti například zavedením preventistů v rámci Bezpečného města, kdy sehnali osm lidí, aby spoludohlíželi na bezpečnost v Mladé Boleslavi. Stejně tak má město komisi pro integraci cizinců a menšin, která například pořádala pro cizince kulturní akce.

Vedle toho chce vedení magistrátu zabránit poklesu počtu strážníků. V současné době jich je 50, nejvíce jich bylo mezi lety 2008 – 2011, kdy bylo strážníků až 69. Motivovat je chce magistrát finančně: třeba náborovým příspěvkem (120 tisíc korun), nebo stabilizačním příspěvkem (150 tisíc korun), aby strážník zůstal, pokud by uvažoval o odchodu.

Strážníkům by mohli v budoucnosti pomáhat i security pracovníci z bezpečnostních agentur. Městskou kasu by taková výpomoc mohla stát mezi 18 a 24 miliony. „Záleží, za kolik se to vysoutěží,“ podotkl Raduan Nwelati. Podle Tomáše Kypty to problém s nedostatkem strážníků tak docela nevyřeší, ale situaci to pomůže. Místo dvou strážníků na pěší hlídce bude moci být jeden strážník a druhý security pracovník – naroste tak počet pěších hlídek. „Jeden strážník může řešit přestupky a pracovník z bezpečnostní agentury by byl svědek,“ podotkl Tomáš Kypta.

Tématu se chce Raduan Nwelati podle svých slov věnovat proto, že problémy přesáhly únosnou mez. Nedávno mladoboleslavští strážníci dostali neprůstřelné vesty.

Ty nejsou podle ředitele mladoboleslavské policie Tomáše Kypty primárně proti střelným zbraním, ale spíše proti nožům. „Setkávali jsme se naštěstí zatím s plynovými pistolemi, dnes ale nepoznáte, jestli se nejedná o střelnou zbraň,“ řekl. Stává se ale, že problémoví lidé na strážníky vezmou nože. „Vesta je tak primárně ochrana proti tomu – plášť uvnitř vesty nůž neprobodne,“ podotkl.

Problémem jsou v Mladé Boleslavi podle Raduana Nwelatiho také drogy. Prý je možné zpozorovat lidi, kteří si na veřejnosti aplikují nitrožilně drogy. Strážníci pak po narkomanech sbírají pohozené injekce, třeba v již zmiňované problematické lokalitě na Výstavišti. Zjistit však, jestli se počet narkomanů v Mladé Boleslavi zvýšil, není tak jednoduché.

Podle Evy Mifkové, ředitelky společnosti Laxus, která se zabývá pomocí drogové závislým, se dá spatřit mírný nárůst lidí, kteří chodí do kontaktního centra v Mladé Boleslavi - je jich zhruba 250. „Neznamená to, že by uživatelů drog nebylo více – jde jenom o ty, kteří do kontaktního centra přicházejí,“ podotkla.

Strážníkům v brzké době pomůže společnost Škoda Auto, kdy městské policii daruje peníze na potřebnou výbavu. „V rámci rozvojového fondu jsme v letošním roce odsouhlasili další investice do kamerového systému, nových vozů pro městskou policii i materiálního vybavení jejích příslušníků za více než 14 milionů korun,“ řekla tisková mluvčí Škoda Auto Kamila Biddle. Problematice podpory bezpečnosti a prevence se společnost zabývala i v minulosti, kdy investovala s městem do kamerového systému přes osm milionů korun a darovali městské policii vůz Škoda Octavia. Další peníze z tohoto fondu pomůžou Mladé Boleslavi v následujících třech letech při zlepšování veřejných prostranství.