Nemocnice přístroje nakoupila díky dotaci z REACT-EU – Rozvoj a modernizace Oblastní nemocnice Mladá Boleslav. Celkem bude pořízena nová technika do nemocnice v celkové hodnotě 226 249 976 korun. 

Jiří Janota, vedoucí RTG asistent, naznačil, že koupě nového ultrazvukového přístroje již byla velmi potřebná. Původní přístroj byl již zastaralý a nepřetržitý provoz se na něm dosti podepsal. „Radiodiagnostické oddělení využívá ultrazvukových přístrojů nejvyšší třídy s plným vybavením v rámci softwaru a také rozmanitostí ultrazvukových sond. Daná technika je značně drahá a za její obměnu jsme velmi rádi,“ sdělil.

Nový ultrazvuk posouvá vyšetření na další úroveň v oblasti zlepšení a zkvalitnění diagnostických služeb v oblasti neinvazivních metod u širokého spektra pacientů. Zcela zásadní je přínos během vyšetření u obézních pacientů, kdy tuk výrazně ovlivňuje kvalitu obrazu.

Ilustrační foto
Darovat krev chodí v Boleslavi několik tisíc lidí. Loni se počet odběrů zvýšil

Janota v této souvislosti připomněl, že ultrazvuk má své hranice a limity, kdy lze pacienta důkladně vyšetřit. „Zvýšený podkožní tuk a tuková tkáň pacientů zeslabují a rozptylují ultrazvukový paprsek, což má za následek degradaci obrazu. Tato ztráta obrazu a kvalita je dále ovlivněna s rostoucí hloubkou. Pro získání kvalitní diagnostické informace se doba vyšetření zvyšuje a tím se prodlužuje celkový čas pacienta strávený na vyšetření,“ vysvětlil.

Proti těmto problémům se zobrazením úspěšně bojuje právě nově pořízený ultrazvukový přístroj Acuson Sequoia Siemens Healthineers. Využívá speciální převodník DAX, který má ergonomické vlastnosti. Hlavní výhodou je, že vyšetřující radiolog nemusí vyvíjet tak vysoký tlak při vyšetření na tělo pacienta a s menším tlakem na zobrazovanou oblast dosáhne kvalitnější diagnostickou informaci. Nový přístroj tak pomáhá k přesnější a rychlejší diagnostice.

Vývoj jde rychle dopředu

Dalším novým přístrojem je stacionární rentgen pro vyšetření plic. Původní příslušenství plicního rentgenu již bylo letité. Obměna těchto přístrojů je nutná, protože vývoj zobrazovacích technologií je velice rychlý. „Proto jsme velmi rádi, že jsme mohli pořídit nový digitální rentgen pro konvenční zobrazování a to především hrudníku a nitrohrudních orgánů. FDR Smart X je nově vyvinutý rentgenový systém společnosti Fujifilm, který poskytuje multifunkční, vysoce kvalitní rentgenová zobrazení,“ řekl Janota.

Největší výhodami tohoto systému jsou podle Janoty vysoká kvalita obrazu, kratší expoziční čas a snížení radiační zátěže, rychlost provedení, okamžitá kontrola rentgenového obrazu - a především rychlé vyšetření pacienta.

Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi.
Nemocnicí loni prošlo více pacientů. Hospitalizaci jich potřebovalo 19 tisíc

Třetí novinkou je radiodiagnostická popisovací stanice. Jde o výkonný počítač s kvalitní grafickou kartou, špičkovými diagnostickými monitory a diagnostickým softwarem. „Vývoj IT technologií jde neskutečně stále kupředu – virtuální realita, 3D zobrazení a speciální úpravy obrazu. V rámci příslušné legislativy je nutné splnit dané požadavky na speciální monitory s vysokým rozlišením. Musí splňovat takové požadavky, aby bylo využito mezních parametrů sběru dat a mezních parametrů vjemu lidského oka,“ podotkl Janota

Popisovací stanice je podle jeho vyjádření podstatnou součástí celého procesu zobrazovacích metod. Vysoká kvalita zobrazení zamezuje stanovení špatné diagnózy. Důraz je kladen především na vysoké rozlišení, jas a kontrast.

Nové diagnostické stanice na oddělení přinesly kvalitnější a bezpečnou diagnostiku rentgenových snímků. „Rád bych poděkoval managementu naší nemocnice za nové špičkové vybavení a rád bych u nás přivítal pacienty a ubezpečil je v tom, že naše pracoviště je na špičkové úrovni a hlavně bezpečné,“ dodal Jiří Janota.