Klaudiánova nemocnice na svém webu informovala, že celkem si loni na protialkoholní záchytné stanici pobylo 457 lidí, z toho 366 mužů a 91 žen. Ve 135 případech šlo o cizince, 152 lidí mělo trvalý pobyt v Mladé Boleslavi nebo zde žilo na ubytovně či podnájmu, naopak 19 přiznalo, že žije trvale na ulici. „Celkem 146 lidí využilo mladoboleslavské záchytky již po několikáté, 175 klientů nahlásilo, že jejich posledním zaměstnavatelem byla nebo je nějaká pracovní agentura v regionu. Tyto údaje, stejně jako informace o skutečném bydlišti, záleží na tom, zda jsou klienti ochotni nebo schopni své údaje pracovníkům záchytky sdělit,“ upozorňuje nemocnice na svém webu.

Nejživěji bylo na záchytce v září, kdy zde nocovalo 48 opilců. Nejméně lidí tudy prošlo v lednu, bylo jich 28. Jeden návštěvnický rekord si ale připsal i říjen. Ten souvisí s jedním z navrátilců. Muž se sem během tohoto měsíce stihl vrátit hned pětkrát. Stejný počet návštěv záchytky za loňský rok měli další čtyři lidé, ti se však vraceli v rozmezí několika měsíců.

Nejvíce opilých sem loni přivezla záchranná služba, bylo jich 314. U 207 klientů asistovala státní policie - nebo opilce sama přivezla, 15 lidí pak přivezla městská policie.

Noční pobyt na záchytce ale rozhodně není zadarmo. Stojí 3000 korun. Je ale dlouhodobým faktem, že ne vždy jsou klienti ochotni či schopni zaplatit. Jen za loňský rok nezaplatilo 320 lidí, dlužná částka tak stále narůstá. „Celkem lidé za pobyt na záchytce nemocnici dluží 2 867 727 korun, za rok 2023 dluh vzrostl o 965 987 korun,“ potvrdila nemocnice s tím, že v současnosti pouze čtyři bývalí klienti – dlužníci splácí svůj dluh formou splátkového kalendáře.

Peníze na provoz

Ve Středočeském kraji fungují dvě protialkoholní záchytné stanice. Kromě té při mladoboleslavské nemocnici je v provozu rovněž příbramská prostřednictvím Centra sociálních a zdravotních služeb města. V kladenské nemocnici jsou pak podnapilým lidem k dispozici takzvaná expektační lůžka, na nichž mohou krátkou dobu pobývat. Na pokrytí výdajů stanic minulý týden krajští radní navrhli zastupitelstvu schválit částku 8,8 milionu korun.

Náměstek pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík v této souvislosti informoval, že činnost záchytných stanic není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění a podle zákona za zajištění této služby odpovídá v plném rozsahu kraj. „Financování jejich provozu je proto závislé na příspěvcích kraje, potažmo na nepovinných příspěvcích obcí a na výběru poplatků za službu od klientů. Vzhledem ke skladbě klientů jsou tyto poplatky jen těžko vymahatelné,“ konstatoval.

V Mladé Boleslavi při Klaudiánově nemocnici funguje protialkoholní a protitoxikomanická záchytná stanice od roku 2008. V roce 2023 poskytovala tři lůžka a v provozu je pouze v noci od 19.00 do 7.00 hodin. Klient za noční pobyt zaplatí 3.000 korun, cena se nebude měnit ani v roce 2024.