Podle vedoucího režimové ochrany Městské policie Mladá Boleslav Petra Matějky je výměna zmiňovaných osmi kamerových bodů nevyhnutelná.

„Tyto kamery jsou řádově staré třeba i deset let a jsou technické zastaralé. Nemají například ostrý obraz, který občas vypadává,“ řekl Matějka.

V budoucnu by se kamerový systém v Mladé Boleslavi měl ještě rozšiřovat. Kamerové body mají být umístěny na další místa, která je vhodné z bezpečnostních důvodů monitorovat.

Nové kamery, které v budoucnu doplní současný systém, budou instalovány převážně v parcích. Na rozdíl od těch současných, budou ale umístěny podstatně níž. A to zhruba ve výšce kolem čtyř až pěti metrů. Především parky vyžadují totiž kvůli zeleni a stromům jinou technologii monitorování. Jako první by měl podle Petra Matějky přijít na řadu park Výstaviště.

„Není to tak, že bychom monitorovali pohyby všech osob a sledovali je. Pokud se člověk chová na ulici v rámci normálu a neprojevuje se nijak podezřele, tak není vůbec důvod se na něj zaměřovat,“ vysvětluje Petr Matějka a poukazuje na skutečnost, že někteří občané města Mladá Boleslav v minulosti se zavedením kamerového systému nesouhlasili. Měli totiž pocit, že budou sledováni a omezováni. „Záznamy z kamerového systému mnohdy poslouží jako důkazní materiál. Veřejnost však nemusí mít žádné obavy, že se na ně bude dívat někdo neoprávněný jen tak pro zábavu. Tyto záznamy si může vyžádat pouze státní policie,“ podotkl Matějka.

Podle pracovníků v kamerovém systému městské policie se nedá přesně říci, která místa jsou v Mladé Boleslavi nejproblémovější. Často vznikají problémy u velkých obchodních center nebo na velkých parkovištích. Tedy v místech, kde se častěji shlukují takzvaně závadové osoby. „V tu chvíli, kdy nám někdo zavolá, že má nějaký problém nebo se někde něco děje, tak se podíváme na kamery a sledujeme situaci, dokud na místo nedorazí policejní hlídka. Samozřejmě celou situaci sledujeme i poté,“ řekl Matějka.

Mezi největší úspěchy, kterých se podařilo městské policii v Mladé Boleslavi díky kamerovému systému v poslední době dosáhnout, patří dopadení některých celostátně hledaných osob. Podařilo se překazit neoprávněný prodej na ulici – například parfémů.

S blížícím se začátkem školního roku se městská policie více zaměří na kamery, které snímají přechody pro chodce a na budovy škol.

MICHAELA MÍČOVA