Prodejna bude otevřená v režimu 24/7 a dostat se v noci do obchodu, nakoupit a zase odejít je poměrně jednoduché. V podstatě jedinou podmínkou pro noční nákup je mít v mobilním telefonu staženou aplikaci ČSOB s názvem DoKapsy. Tu lze stáhnout i pomocí QR kódu přímo z cedule o dveří. Další kroky jsou otázkou vteřin. „Pak si stačí vybrat v aplikaci záložku Obchod 24/7, ze seznamu obchodů vybrat ten v Mladé Boleslavi, kliknout na něj a aplikace vygeneruje a zobrazí QR kód. S ním přijde zákazník ke dveřím, pípne si kód na čtečce a vstupuje do krámu,“ popsal vstup do obchodu mimo běžnou pracovní dobu Lukáš Němčík z firmy COOP. Za dveřmi je druhá čtečka, na níž opět nakupující přiloží telefon s QR kódem, první dveře se zavřou a otevřou se ty druhé vedoucí už přímo k regálům se zbožím.

Standardně pak nakupující použije košík a vybere si potřebné zboží. Vrátí se k automatické pokladně, kde opět přiloží stále stejný QR kód, kterým aktivuje pokladnu. Pak načte položky, zaplatí kartou, vezme si zboží a odchází.

Druhá v kraji. Nebo spíše třetí?

Boleslavský obchod v ulici Na Radouči byl od poloviny letních prázdnin v rekonstrukci. Nyní je z něj prakticky nová prodejna s technologií. V klasickém režimu s prodavačkami bude mít otevřeno od 6 do 18 hodin. Od 18 do 6 ráno pak bude obchod přístupný výše popsaným způsobem.

Jedná se o druhý COOP obchod ve Středočeském kraji. Ten první funguje v Berouně. V rámci republiky jde o patnáctou prodejnu otevřenou za poslední rok a půl. Není bez zajímavosti, že se jedná o první automatický obchod ležící severněji než Praha. Všechny ostatní fungují v jižní části republiky. Svou automatickou prodejnu mají také Uhlířské Janovice, tam však obchod provozuje společnost Junior Market.

Podle Němčíka jsou dosavadní zkušenosti s ostatními automatickými prodejnami prakticky jen pozitivní. Prvotní obavy z krádeží se ukázaly jako liché. „Prvním faktorem je to, že profesionální zloděj sem nepůjde krást ve chvíli, kdy u vstupu se musí registrovat jménem, navíc uvnitř je pod dohledem více než dvaceti kamer. Žádný profesionální zloděj tak hloupý není. A ti ,jednodušší' zloději zpravidla nemají bankovní identitu, tedy si nestáhnou aplikaci a dovnitř se ani nedostanou,“ vysvětlil zástupce obchodního řetězce.

Automatická samoobsluha COOP v Berouně:

Nová automatická samoobsluha COOP v Berouně | Video: Deník/Radek R. Kaša

Zabezpečení boleslavské prodejny využívá v režimu bez prodavaček také umělou inteligence. Ta přijde na řadu, když se v obchodě děje něco nestandardního. „Může se stát, že se skutečně někdo něco pokusí ukrást. Nebo se někomu udělá nevolno, začne mít vážné zdravotní potíže. Systém kamer je pak napojen na bezpečnostní pult, v rámci nějž využíváme umělou inteligenci, která pak upozorní člověka na to, že se něco netypického uvnitř děje. Ten pak může reagovat, například zablokovat dveře, zavolat výjezd policie či záchranky a podobně,“ popsal další postup Němčík.

Vzhledem k tomu, že vstup je vázán na bankovní identitu, do obchodu se v nočních hodinách nedostanou ti, kterým ještě nebylo 18 let. Což také znamená, že nikdo nemusí hlídat, zda si neplnoletí kupují alkohol.

Samotných incidentů za dobu fungování automatických prodejen zaznamenal řetězec minimum. A když, tak spíše úsměvné. „Stalo se v jedné prodejně na Lipně, že tam přišla parta mladších lidí v dobré náladě, vzali si z regálu plechovky piva, vyskládali je na zem, pak si došli pro meloun a začali hrát kuželky. Na to náš systém samozřejmě upozornil operátora, který jim doporučil, aby si meloun a piva koupili a obchod opustili. Což učinili, takže nakonec žádná škoda nevznikla,“ popsal příhodu z nedávné doby zástupce řetězce.

Existuje však řešení i pro situaci, že člověk způsobí škodu neúmyslně. Například nešikovným pohybem batohu na zádech něco shodí, rozlije či roztrhne obal. „V takových případech zkrátka doporučujeme si takové zboží koupit a odejít s nim. Ale je také u pokladny tlačítko, které stačí zmáčknout a situaci nahlásit,“ konstatoval Němčík.