Informaci o nezdražení poplatku za odpad potvrdil primátor Raduan Nwelati (ODS). „Chceme i pro příští rok zachovat tuto částku. Není žádným tajemstvím, že já sám jsem příznivcem co nejnižšího poplatku,“ řekl primátor. Naznačil také, že zachování stávající výše je výsledkem kompromisu v koalici, která na magistrátu působí. „Ne všichni koaliční partneři byli z výsledku nadšeni, ale je to kompromis, na kterém jsme se nakonec domluvili,“ doplnil Nwelati.

Boleslav tak bude v rámci kraje místem s jednou z nejnižších sazeb za svoz odpadu. V sousedním Mělníku letos zastupitelé schválili navýšení z 800 na 1 200 korun, což je nyní zákonem daná nejvyšší možná částka. V Neratovicích zvýšili poplatek ze 720 na 1 020 korun. Jedinou výjimkou tak zůstávají Kralupy nad Vltavou, kde místní za svoz odpadu neplatí nic. V Nymburce platí místní od roku 2023 za svoz 960 korun. Výrazně podraží poplatek pro příští rok v Poděbradech, kde oproti letošním 500 korunám příští rok zaplatí dvojnásobek, tedy rovných 1 000 korun.

Zvedl se pobytový poplatek

V klidu mohou zůstat i majitelé psů. Ani těm se poplatek za domácího miláčka nezvedne a bude platit stejná sazba jako doposud. Tedy v městských částech Mladá Boleslav I až IV zaplatí majitel za jednoho psa v rodinném domě 500 korun, v bytovém domě pak 1 000 korun. Senioři nad 65 let zaplatí 200 korun. V městských částech Bezděčín, Čejetice, Čejetičky, Debř, Chrást, Jemníky, Michalovice, Podchlumí a Podlázky je poplatek stanoven na 100 korun.

Naopak zastupitelé rozhodli o poměrně razantním navýšení poplatku za pobyt. Návštěvník města, který se na noc ubytoval na hotelu, dosud odváděl městu poplatek 4 koruny. Od nového roku to bude 20 korun. Podle náměstka primátora Jiřího Boušky (ANO + Volba pro MB) se však stále ve srovnání s jinými městy jedná o velmi nízkou částku. „Firmy, které často platí pobyty za své zaměstnance, si toho navýšení často ani nevšimnou,“ je přesvědčen Bouška.

V rámci rozpočtu magistrát předpokládá, že z dosavadního milionu ročně vzroste vybraná částka na 4 až 5 milionů korun. „Peníze vybrané navíc půjdou všechny do investic města,“ doplnil primátor Nwelati. V tomto případě je maximální hranice stanovena na 50 korunách. Ta se platí například v Praze. V řadě měst se tato položka pohybuje mezi 40 a 50 korunami.

Poslední ze čtyř vyhlášek, kterou se zastupitelé zabývali, byla ta o poplatku za užívání veřejného prostranství. Také ta doznala podstatného navýšení. Z dosavadních 10 korun za metr čtvereční si žadatel od příštího roku zaplatí 50 korun. Názorně: pokud si například člověk stavící dům objedná kontejner o rozměrech 2 x 5 metrů, který nezbývá než umístit na veřejné prostranství, pak dosud zaplatil za zábor 100 korun. Od nového roku to už bude 500 korun.