O zřízení městského holubníku informovalo město na svém webu. Podle mluvčího Mladé Boleslavi Pavla Šubrta má toto zařízení dvě funkce. Díky tomu, že jeho prostředí je holubům příjemné a mají v něm vodu i potravu, se do něj přirozeně stahují. Druhý efekt spočívá v tom, že zde holubí samičky kladou vajíčka. Po prvním vyvedení mladých holubů a získání důvěry samiček v nové prostředí, je pak možné nahrazovat živá vajíčka atrapami a tím počet nových holubů eliminovat,“ uvedl mluvčí ve zprávě města a připomněl, že holubí samičky vyvedou přibližně pětkrát ročně po dvou vajíčkách, snížení populace by tak díky holubníku mohlo být poměrně významné.

Cíl v podobě snížení holubí populace v Boleslavi potvrzuje i radní Robin Povšík. „Dle zahraničních zkušeností předpokládáme, že se celkový počet holubů ve městě sníží až o padesát procent. Nebude to hned, všechno chce svůj čas, ale přibližně do jednoho roku bychom změnu měli pocítit," sdělil. Město paralelně bude i nadále využívat služby deratizátorů a ornitologů.

Popeleční středa letos připadá na 14. února.
Je Popeleční středa. Začíná období půstu před Velikonocemi

Kde přesně bude holubník stát zatím není jasné, město však uvádí, že bude v oblasti mezi starým městem a Výstavištěm. „Musíme vycházet z toho, jak se holubi chovají a holubník postavit tam, aby pro ně bylo přirozené jeho užívání," podotkl Povšík.

Podle vyjádření magistrátu je největší počet holubů v oblasti gymnázií a Výstaviště. Dále v oblasti Hradu, , kam se stahuje část holubů od radnice a vývojového centra Škoda Auto. A na autobusovém nádraží. „Právě s provozovatelem Bondy centra bude město jednat o jeho zapojení do projektu městských holubníků,“ stojí na webu města.

Kde je v Mladé Boleslavi největší počet holubů?
Oblast gymnázií a Výstaviště: souhrnně cca 250 holubů
Staré města (oblast Hradu): cca 200 holubů
Autobusové nádraží: cca 160 holubů