Již sedmnáctým rokem funguje v nemocnice Dobrovolnické centrum, které pracuje se zooterapií. Pacienty tak navštěvují pravidelně terapeutičtí psi. „Stále se ale snažíme zooterapii rozšiřovat. Proto se také odehrála návštěva terapeutického koně," uvedla koordinátorka dobrovolníků Klaudiánovy nemocnice Zuzana Kaftanová.

Sagi v Klaudiánově nemocnici:

Seniory v mladoboleslavské Klaudiánově nemocnici potěšila návštěva pracovníků z organizace Asistenční Jednorožec s koněm Sagim. | Video: Michal Bílek

Sagi dorazil spolu se zakladatelkou organizace Veronikou Vogelmutovou. Setkání se odehrálo zatím ve venkovních prostorách, nemocnice však již dopředu avizovala, že v budoucnu by chtěla zapojit koně a poníka i uvnitř budovy.

Pacienti byli nadšení

Pacienti, včetně stotříleté paní Věry, byli ze Sagiho nadšení. To ostatně zdůraznila i samotná nemocnice na svém Facebooku. „Setkání pacientů s koněm bylo velmi emotivní. Někteří pacienti jsou hospitalizovaní v nemocnici již několik měsíců a setkání s koněm tak pro ně byla příležitost zažít něco neobvyklého.

O projektu Asistenční Jednorožec:

| Video: Youtube

Jedno ale spojovalo všechny pacienty – nadšení a láska ke koni. Přes počáteční ostych některých si pacienti pustili koně do své diskrétní zóny: tiše s ním promlouvali, něžně ho hladili a kůň jim trpělivě věnoval svůj čas. Sagi blaženě přivíral oči při opatrném drbání na čumáku,“ píše se na profilu nemocnice. „Z vlastní zkušenosti vím, jak účinná je tato terapie u takto těžkých pacientů," okomentovala Zuzana Kaftanová.

Projekt Asistenční Jednorožec založila Veronika Vogelmutová v roce 2019. Spolu se Sagim jezdí na návštěvy do domovů seniorů či hospiců, kde se věnují dotykové terapii. Inspirací pro založení organizace byl Veronice Vogelmutové její vlastní zážitek. Poté co utrpěla vážný úraz, rehabilitovala v přítomnosti Sagiho. „Díky němu se mi rehabilitace dařila velmi dobře. Měl velkou empatii vůči mému zranění. Tak mi vznikl v hlavě nápad, že bychom jeho dar a empatii posunuli trochu dál, rozdělili se o ni,“ popisuje zakladatelka organizace ve s názvem videu Rozdává radost dotykem, které je k vidění na youtube či přímo na stránkách organizace.

close Zdravotní kůň v Klaudiánově nemocnici ve středu 6. září 2023. info Zdroj: Deník/Michal Bílek zoom_in Sagi složil rehabilitační zkoušky a od té doby těší pacienty v různých zařízeních po celé republice. Sagiho celé jméno je Santa Sagitta, v roce 2019 vyhrál MČR v bezudidlovém ježdění v drezuře. Koňský terapeut miluje mrkev a spánek v jakémkoliv množství.