Už po uzavření výsledků voleb Nwelati řekl ČTK, že nevyhrála jen ODS, ale celá koalice – a ve městě je zvykem ctít výsledky voleb. „Výsledky obou koaličních partnerů jsou famózní,“ konstatoval. S tím, že za partnery považuje Volbu pro Mladou Boleslav s ANO a lidi ze STAN. S těmi se v roce 2014 sice spojil, když byli v dresu TOP 09, vzhledem k veletočům v krajském zastupitelstvu ale stranickou příslušnost změnili.

K hlavním hráčům povolebních vyjednávání patřili Nwelati a jeho dosavadní první náměstek Jiří Bouška. Tentokrát ale každý reprezentoval vlastní partu: nejúspěšnější skupiny nově zvolených zastupitelů. Občanští demokraté získali 11 mandátů, o jeden post méně přisoudili voliči uskupení ANO a Volba pro Mladou Boleslav. Lídrem této kandidátky byl právě Bouška.

To, že dostal nejvyšší podporu – nečekal, že o 367 hlasů předstihne Nwelatiho, za nímž je ve městě vidět kus práce – si velmi cení. „Člověk pochybuje o tom, co dělá a jestli to dělá dobře, když je každý den pod tlakem stížností, invektiv,“ řekl Deníku. Účet, který nyní vystavili voliči, mu tak přinesl vnitřní radost.

Hned po dopočítání volebních výsledků začal dostávat otázky, zda podnikne kroky k tomu, aby se stal primátorem. „Na to odpovídám: primátora by měl mít ten, kdo byl první,“ řekl Deníku. Tím míní volební strany, ne jednotlivce – a mladoboleslavské volby vyhrála ODS. S 28,76 procenta hlasů předstihla ANO a Volbu pro Mladou Boleslav o více než dvě procenta – toto uskupení získalo 26,41. „Skončili jsme druzí a já vím, jak se chovat; už několikrát v životě jsem dosáhl skoro až na vrchol.“ I proto se nechtěl vyjadřovat k celodennímu jednání s tím, že představení výsledků je na vítězích – a on se nebude vyjadřovat do chvíle, než bude sepsána koaliční dohoda. Mnohé nicméně naznačil už slovy: „Odměna za práci, kterou děláme, na procenta narostla. Lidé nám tedy ukázali, že tímhle směrem bychom měli jít.“

Pro pokračování spolupráce se vyslovil také Daniel Marek; další z náměstků primátora a lídr kandidátky STAN. Ta od voličů obdržela pomyslný bronz a se ziskem 12,76 procenta má pět mandátů. „Tak pěkný výsledek jsme ani nečekali a je to velký závazek,“ řekl Deníku. Připustil, že povolební matematika nabízela různé kombinace – nicméně on stál za tím, co říkal už před volbami: koalice funguje – a klonil by se k jejímu pokračování.

V to, že bude koalice rozšířena, věřil Robin Povšík, lídr kandidátky ČSSD se třemi mandáty. „Jedná se o široké koalici, která bude respektovat výsledky voleb,“ řekl v neděli Deníku. S tím, že ČSSD má v Mladé Boleslavi šanci ukončit 12leté období v opozici (což se také skutečně stalo). Povšík konstatoval, že volby ukázaly, že strana není v dobré kondici. Navzdory ztrátě zastupitelů je však Povšík na mladoboleslavský výsledek pyšný. „Ve srovnání s republikovým průměrem – a zejména středočeskými okresními městy,“ upřesnil.

To, že může dojít k rozšíření koalice, odhadoval ještě během nočního sčítání hlasů Tomáš Suchý z KSČM (nakonec se dvěma mandáty). „Pokud koalici nesestaví ODS s ANO, bude tam muset být více stran,“ řekl Deníku. Rovněž dva mandáty získalo uskupení KDU-ČSL a Strany Zelených. Jeho lídryně Jana Krumpholcová sledovala nedělní vyjednávání jen zpovzdálí. „Pánové mě moc neoslovují, protože ví, že nejsem nakloněna koaliční spolupráci u kormidla,“ řekla s tím, že o vládnutí v koalici a ANO a ODS nemá zájem. Sama se považuje za reprezentantku moderní politiky odmítající populismus a lobbistické zájmy určitých podnikatelských skupin – za obrovský úspěch považuje už účast v zastupitelstvu.